Nauka

Wielki sukces polskich i belgijskich specjalistów - udana operacja endoprotezy z druku 3D

Marcin Hołowacz
Wielki sukces polskich i belgijskich specjalistów - udana operacja endoprotezy z druku 3D
0

31 stycznia 2017 roku, pani Bożena Stachurska przeszła operację wszczepienia tytanowej endoprotezy wydrukowanej w technologii 3D. Jest to kolejny przykład tego, jak nowe technologie w połączeniu z międzynarodową współpracą specjalistów, pozwoliły na zdecydowaną poprawę jakości życia człowieka. W tym przypadku standardowo dostępne endoprotezy nie mogły zostać wykorzystane.

Nowy implant należałoby zakotwiczyć właśnie w kości miednicy. Niestety, obszar ten objęty był poważnymi defektami i ubytkami kości sięgającymi blisko od 41 do 89 procent. Żadna z dostępnych na rynku medycznym tradycyjnych endoprotez rewizyjnych nie była zaprojektowana do pokrycia tak dużych ubytków - stwierdził dr Marek Hawranek.

Pechowe złamanie

15 lat wcześniej pani Bożena Stachurska przeszła operację wymiany stawu biodrowego. Niestety w 2016 roku doszło do niefortunnego złamania biodra, którego wynikiem było obluzowanie endoprotezy oraz poważne ubytki kostne. Komfort życia pani Bożeny uległ znacznemu pogorszeniu, ponieważ od tej pory nie była w stanie chodzić na większe odległości - musiała wtedy korzystać z wózka inwalidzkiego, czego nie chciała zaakceptować. Natomiast na niedużych odcinkach mogła poruszać się o kuli. Sama skomentowała swój stan jako kiepski.

Podjęto leczenie etapowe. Zoperowano biodro, lecz pozostawiono je bez implantu i rozpoczęto aplikowanie antybiotyku. W międzyczasie wykonano obrazy za pomocą tomografii komputerowej, które wraz ze wszystkimi wynikami badań wysłano do Belgii. Znajduje się tam ośrodek Materialise, gdzie od 25 lat powstają implanty kości i stawów. Dzięki temu specjaliści z Polski i Belgii mogli połączyć siły w celu zaradzenia trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się pacjentka. Niezbędne było wykonanie endoprotezy, mogącej uzupełnić ubytki w miednicy. Innymi słowy, tylko indywidualnie dopasowana proteza o dużym stopniu precyzji wykonania mogła być pomocna. Pozwala na to technologia druku 3D.

Wydruk tytanowej endoprotezy

Rozpoczęły się konsultacje dotyczące projektu komputerowego. Belgowie i Polacy wspólnie uzgodnili końcowy wygląd endoprotezy, która następnie mogła zostać wydrukowana z tytanu. Kolejnym, najważniejszym etapem leczenia 78-letniej pacjentki była kilkugodzinna operacja wszczepienia implantu. Proteza została precyzyjnie wkomponowana w miednicę i zakotwiczona za pomocą wkrętów kostnych.

Najważniejsze jest to, że pani Bożena uczestniczy w rehabilitacji, podczas której nie wystąpiły żadne problemy. Podobnie jak w przypadku niedawno opisywanego przez nas wydruku 3D tytanowych kręgów szyjnych, wspólny wysiłek międzynarodowych specjalistów przyniósł wyjątkowo dobre efekty. Drugim podobieństwem tych dwóch przypadków jest fakt, iż pomoc była możliwa ze względu na dostęp do technologii druku 3D, która na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczy. Oby więcej takich nowinek, chętnie będę pisał o pozytywnych efektach technologii dla człowieka. Pamiętając przy tym o ciężkiej pracy jaką włożyli w to ludzie.

Koszt operacji wyniósł około 100 tys. zł i nie da się ukryć, że nie są to małe pieniądze, lecz gdy w grę wchodzi możliwość normalnego życia dla drugiej osoby, traci to na znaczeniu. Pan Mariusz Wójtowicz, który jest prezesem szpitala w Zabrzu, podkreśla że wszyscy mamy prawo do normalnej aktywności, bez względu na wiek. Zgadzam się z jego wypowiedzią.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

druk 3Doperacja