Windows

Wygodniej nie będzie. Ubuntu do pobrania ze Sklepu Windows

Konrad Kozłowski
Wygodniej nie będzie. Ubuntu do pobrania ze Sklepu Windows
49

Zgodnie z zapowiedziami z tegorocznej konferencji Build doczekaliśmy się wprowadzenia Ubuntu do Sklepu Windows. Wystarczy teraz jedno kliknięcie, by pobrać i zainstalować tę dystrybucję Linuksa.

Microsoft kocha Linuxa. Chyba wszyscy pamiętają slajd z taką frazą, który ukazał się za plecami aktualnego CEO Microsoftu Satya Nadelli. Dziś firma ta jest zupełnie inna, niż nawet pół dekady temu. Rządzą nią inne cele i to po prostu widać. Zmieniono strategię w wielu obszarach firmy, postawiono na ciągly rozwój produktów w ramach subskrypcji - chociażby Microsoft 365 - oraz skupiono się na bliższej współpracy z użytkownikami, dzięki czemu uruchomiono program Insider.

Windows 10, jako ostateczna wersja systemu operacyjnego, to zupełnie coś nowego na tle historii "okienek", ale Microsoft nie kończy z niespodziankami.

Najnowszą z nich jest udostępnienie Ubuntu w Sklepie Windows. Dzięki temu w wygodny sposób można zainstalować system Linux pracujący w sandboksie obok Windowsa, ale dysponujący dostępem do tych samych plików i sprzętu, co "okienka". Najważniejszą rolę odgrywa oczywiście wiersz poleceń, ale możliwe jest sięgnięcie po GUI.

Jeśli nie korzystacie z programu Insider dla Windows 10, może być od Was wymagane zainstalowanie nowszej wersji systemu, aniżeli jest dostępna w publicznej wersji. Co więcej, by w pełni wykorzystać możliwości zainstalowanej dystrybucji Linuksa, niezbędne jest odwiedzenie klasycznego Panelu sterowania. Tam wybieramy "Włącz lub wyłącz funkcje Windows" i zaznaczmy pozycję "Windows Subsystem for Linux".

Ubuntu jest pierwszą dystrybucją Linuksa, która trafia do Sklepu Windows. W kolejce oczekują Fedora i SUSE Linux.

Ubuntu w Sklepie Windows.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot