Dla wielu z Was taka informacja zabrzmi dość nieprawdopodobnie, ale takie właśnie ma plany Mark Shuttleworth, załozyciel Canonical, wydawca najpopular...
Dla wielu z Was taka informacja zabrzmi dość nieprawdopodobnie, ale takie właśnie ma plany Mark Shuttleworth, załozyciel Canonical, wydawca najpopularniejszej dystrybucji Linuksa - Ubuntu. Jak podkreślił w rozmowie z serwisem ZDNet, traktuje ten pomysł jako wyzwanie i jako naturalną konsekwencję zachowań użytkowników, coraz częściej korzystajacych z urządzeń mobilnych, na równi z desktopami. Czy to tylko pobożne życzenia? Skończy się tylko na takich zapowiedziach? Niekoniecznie.
Obecnie z tej dystrybucji korzysta 20 milionów użytkowników na świecie. Tutaj mamy kolejną zapowiedź Marka Shuttlewortha - 200 milionów użytkowników Ubuntu w cztery lata, to chyba jeszcze bardziej nieprawdopodobna informacja.
Na szczęście w ślad za tymi zapowiedziami idą konkretne działania, które mogą przynieść oczekiwane rezultaty.
Zacznijmy jednak od samej dystrybucji Ubuntu. Wydane niedawno Ubuntu 11.10 - Oneiric Ocelo, to już w pełni dojrzały system z powodzeniem mogacym służyć większości użytkownikom do codziennego korzystania z internetu czy też pakietu biurowego. Ma swój sklep z aplikacjami. Ma też sklep muzyczny oraz usługę dysku w chmurze - Ubuntu One z 5GB dostępnęgo miejsca. Tak, to wszystko w jednej dystrybucji Linuksa, ładnie zintegrowane z tym systemem.
O stwierdzeniu, iż to już w pełni dojrzały system, który powinien spełnić oczekiwania potencjalnych, nowych użytkowników, niech świadczy choćby fakt docenienia go przez jednego z największych producentów sprzętu komputerowego - Dell. Wspólnie z Canonical otworzą 220 sklepów w Chinach, ze swoim sprzętem komputerowym i z preinstalowanym Ubuntu. Do tego dojdzie profesjonalna obsługa personelu z doradztwem i pomocą dla kupujących.
O ile trudno mnie sobie wyobrazić Ubuntu w wydaniu na smartphony oraz telewizory, o czym rownież mówił Mark Shuttleworth we wspomnianym wyżej wywiadzie, o tyle duże szanse upatruję w znaczącej obecności tej dystrybucji na tabletach.
Czy jest jeszcze miejsce na tym rynku dla kolejnego gracza? Myślę, że jak najbardziej. Microsoft również nie powiedział przecież jeszcze ostatniego zdania w tym temacie. Po wydaniu Windows 8 może jeszcze mocno przetasować udziały na tym rynku. Ubuntu na tabletach mógłby być natomiast udaną alternatywą dla drogich iPadów czy też produkowanego przez Samsunga Galaxy Tab z Androidem na pokładzie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu