3

Program autonomicznych testów Ubera zostanie wznowiony? Uber zapowiedział duże zmiany

Chociaż od tragicznego wypadku autonomicznego Volvo Ubera minęło już kilka miesięcy, to testy nie zostały wznowione. Uber chce to zmienić zapowiadając duże zmiany w programie.

W marcu bieżącego roku na przedmieściach Phoenix w stanie Arizona doszło do śmiertelnego potrącenia pieszej przez autonomiczny samochód Ubera. W wyniku śledztwa okazało się, że pokładowa elektronika od autonomicznej jazdy „widziała” pieszą przechodzącą w niedozwolonym miejscu, lecz postanowiła nie interweniować awaryjnym hamowaniem. Dodatkowo osoba nadzorująca jazdę autonomicznego Volvo XC90 również nie zwracała uwagi na to co się dzieje przed maską samochodu – była wpatrzona w ekran swojego telefonu. Po tym wypadku Uber otrzymał zakaz prowadzenia dalszych testów swoich samochodów autonomicznych na terenie Stanów Zjednoczonych. Firma chce to jednak zmienić i zapowiedziała już wprowadzenie szeregu zmian w swoich samochodach licząc, że testy będą mogły zostać wznowione.

Volvo - autonomiczny samochód Ubera

Zmiany, o których mowa mają dotyczyć m.in. wprowadzenia 16 zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, które zostały stworzone przez wewnętrzny zespół analizujący całe tragiczne zdarzenie. Jedną z proponowanych zmian jest wprowadzenie systemu hamowania awaryjnego, którego zadaniem ma być unikanie podobnych zdarzeń (lub ich załagodzenie) kiedy wystąpiłby problem z autonomicznym układem hamowania.

Uber - autonomiczny samochód - testy wznowione

Drugą znaczącą zmianą ma być wprowadzenie drugiej osoby zasiadającej w kabinie autonomicznego samochodu. Kiedy Uber startował z programem testu początkowo wewnątrz autonomicznego auta znajdowały się dwie osoby. W związku z szybkim rozrostem testów Uber zdecydował się na zrezygnowanie z drugiego człowieka twierdząc, że kontrola jednego będzie wystarczająca. Inne zmiany mają dotyczyć też samego oprogramowania autonomicznej jazdy, w którym zostanie zwiększona czułość.

Według plotek krążących po Internecie Uber chce wznowić testy swoich autonomicznych samochodów na terenie Stanów Zjednoczonych. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że testy miałyby się zacząć już w sierpniu bieżącego roku na drogach i ulicach Pittsburgha i San Francisco. Czy amerykańskie instytucje zdecydują się na zdjęcie blokady z testów autonomicznych aut Ubera?