Gry

Tytuły od THQ wylądują w różnych miejscach. To już chyba ostateczny koniec tej firmy [AKTUALIZACJA]

Kamil Ostrowski
Tytuły od THQ wylądują w różnych miejscach. To już chyba ostateczny koniec tej firmy [AKTUALIZACJA]
6

Kiedy w świat poszła informacja o tym, że THQ bankrutuje, zaliczałem się do optymistów. Miałem nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto kupi wydawcę w całości. Niestety, szanse na taki rozwój wypadków są coraz mniejsze i wiele wskazuje na to, że poszczególne jej części wylądują w rozmaitych rękach....

Kiedy w świat poszła informacja o tym, że THQ bankrutuje, zaliczałem się do optymistów. Miałem nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto kupi wydawcę w całości. Niestety, szanse na taki rozwój wypadków są coraz mniejsze i wiele wskazuje na to, że poszczególne jej części wylądują w rozmaitych rękach.

Proces wystawiania na aukcje poszczególnych elementów składających się na THQ jest zamknięty i niejawny. Nie zabrakło jednak rozmaitych „źródeł” na które powołują się serwisy branżowe.

Studio deweloperskie Relic Entertainment, robiące jedne z najlepszych RTSów na rynku (Company of Heroes, Warhammer 40 000: Dawn of War) ma rzekomo zostać zakupione przez firmę SEGA (tak, tych od Sonica). Wydaje się to rozsądne, wziąwszy pod uwagę, że ten sam koncern ma już pod swoimi skrzydłami The Creative Assembly, które również produkuje strategie czasu rzeczywistego (seria Total War).

Krąży również plotka, że na twórców Saints Row, studio Volition Inc, ma chrapkę firma Koch Media, dystrybutor m.in. naszego rodzimego Dead Island.

Jedna z ciekawszych produkcji w portfolio THQ (kurczę, wszystkie są interesujące!), South Park: The Stick of Truth podobno zainteresował się... Ubisoft. Cóż, nie spodziewałbym się, że klozetowy humor zainteresuje Francuzów.Co ciekawe, firma South Park Digital, studio które w pierwszej kolejności sprzedało licencję THQ, opiera się przed sprzedażą. Twierdzą, że bankrutujący koncern nie może sprzedać praw wydawniczych, ponieważ to im konkretnie ich udzielono. Zdania są podzielone, prawnicy obydwu firm pracują pewnie obecnie nad jakimś kompromisem. Prawdopodobnie South Park Digital zgodzi się na sprzedaż, pod warunkiem otrzymania dodatkowego wynagrodzenia czy zabezpieczenia.

Co z Metro: Last Light, prawdopodobnie najbardziej interesującą marką będącą (jeszcze) własnością THQ? Nie wiadomo.

Miejmy nadzieję, że w całym tym rozgardiaszu nie okaże się, że ominie nas jakiś świetnie zapowiadający się tytuł. O ile jeszcze jestem w stanie przeżyć śmierć marki Darksiders, to gdyby pracownicy Relic się rozeszli po innych firmach i nigdy nie powstało by Company of Heroes 2... Wolę o tym nie myśleć.

[AKTUALIZACJA]

Plotki znalazły swoje potwierdzenie w oficjalnym liście od CEO firmy THQ do pracowników.

Najważniejsze postanowienia:

  • Okazało się, że bardziej opłacalne będzie sprzedanie THQ na części, niż w całości
  • SEGA kupiła Relic Entertainemnt
  • Koch Media kupiło Volition (twórców Saints Row) i serię Metro
  • Crytek kupiło Homefronta
  • Take Two kupiło Evolve (niezapowiedzialny projekt THQ)
  • Ubisoft kupiło South Park i THQ Montreal

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

thqBankructwo