Seriale

Tych seriali nie obejrzycie (legalnie) w Polsce. Naprawdę jest czego żałować

Konrad Kozłowski
Tych seriali nie obejrzycie (legalnie) w Polsce. Naprawdę jest czego żałować
35

Choć w Polsce dostępne są najbardziej liczące się serwisy VOD, to wcale nie oznacza, że w ich ofertach znajdziemy wszystkie najciekawsze produkcje ostatnich lat. Oto seriale, które nie są jeszcze dostępne w Polsce, a zdecydowanie powinny być.

Lista usług VOD dostępnych w Polsce stale rośnie, podobnie jak liczba oferowanych przez nie produkcji. Bez przeszkód oglądamy już nowości, które docierają do nas następnego lub tego samego dnia, gdy następuje ich premiera za wielką wodą, a katalogi serwisów VOD są też pełne klasyków, czyli starszych tytułów, do których z ochotą wracamy lub które warto nadrobić.

Ku mojemu zaskoczeniu, lista seriali, których nadal próżno szukać w ofertach VOD prawie się nie zmienia. Netflix, HBO GO i Prime Video Amazonu regularnie odświeżają biblioteczki dodając seriale sprzed lat, ale niektóre z tytułów zdają się być nie zdobycia. Być może wynika to z faktu posiadania praw przez inne instytucje, które nie są skłonne się nimi podzielić, a może po prostu zakup praw do dystrybucji niektórych seriali jest nieopłacalny?

Seriale, które omijają Polskę

Niezależnie od tego, jestem totalnie zszokowany, że w Polsce w dalszym ciągu nie można wygodnie zobaczyć takich seriali jak "Lost" czy "Person of Interest". "Zagubieni" zakończyli emisję w 2010, a "Impersonalni" w 2016. Obydwie produkcje mogę Wam szczerze polecić (choć nie są oczywiście pozbawione wad), a sam z przyjemnością obejrzałbym je ponownie streamując je z sieci. Co ciekawe, za drugi z seriali odpowiadał Jonathan Nolan, który współpracował z bratem Christopherem przy takich hitach jak "Mroczny rycerz" czy "Interstellar", a teraz pracuje nad "Westworld" dla HBO. Polscy widzowie mieli szansę obejrzeć kilkadziesiąt odcinków "Person of Interest" na kanałach TVN-u oraz na VOD telewizji n, ale nigdy nie wyemitowano całości.

Oczywiście lista niedostępnych w Polsce seriali jest znacznie szersza i stale się zmienia. Wśród propozycji znajomych i członków redakcji Antyweb znalazły się takie tytuły jak:

 • One Tree Hill
 • Boston Legal
 • The West Wing
 • Stargate SG1
 • Flashforward
 • NCIS
 • Chuck
 • Bones
 • Star Wars Clone Wars (nigdy nie były dostępne wszystkie sezony, teraz niektóre z nich oferuje HBO GO)
 • Empire
 • Jericho

Podwójny paywall i niepełna oferta

Są też takie produkcje, które znajdziemy tylko w ofercie takich serwisów jak FOX Play, do których dostęp jest w pewnym stopniu ograniczony - znajdują się bowiem za czymś, co określam podwójnym paywallem. Znajdują się w ofercie usługi FOX Play, która oferowana jest tylko abonentom wybranych operatorów oraz można do niej wykupić dostęp poprzez pośredników jak Player.pl. Nie byłoby w tym nic złego (oprócz podwójnych kosztów), gdybym mógł tak obejrzeć wszystkie odcinki "Z Archiwum X" czy "American Horror Story", a pierwszy z tych tytułów otrzymał jakiś czas temu odświeżoną wersję HD, o której prawie nikt w Polsce nie słyszał.

W przypadku niektórych seriali FOX, jak "Homeland" czy "The Walking Dead", z dystrybutorem do porozumienia doszedł Netflix, więc można to uznać za niezły prognostyk na przyszłość. Tempo zmian jest jednak potwornie powolne. Sporej zmiany w Polsce dokonał swego czasu Showmax, który poszerzał ofertę o starsze tytuły, proponując nam na przykład uwielbiane przeze mnie "Jericho" czy klasyka "Allo Allo".

Jestem przekonany, że wśród wymienionych przeze mnie tytułów nie znajduje się nawet połowa, na które czekacie i Wy, dlatego zachęcam do podzielenia się sugestiami w komentarzach. Może dzięki temu takie informacje dotrą do platform VOD, które zauważą niesłabnące zainteresowanie niektórymi serialami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu