Polska

Twoja wizytówka Google zaraz zostanie skasowana, chyba że nam zapłacisz

Grzegorz Marczak
Twoja wizytówka Google zaraz zostanie skasowana, chyba że nam zapłacisz
3

Nic mnie tak nie irytuje jak biznesowi janusze, którzy próbują nas naciągnąć na pieniądze za coś, co jest darmowe. Tym razem jednak mamy do czynienia z wyjątkową bezczelnością, czyli straszeniem ludzi, że jeśli nie zapłacą za aktualizację swojej wizytówki w Google to zostanie ona skasowana.

Dla jasności: wizytówki firmowe w Google (te widoczne również na mapach) są darmowe. Firma Google nie pobiera za nie pieniędzy. Wizytówki nie wygasają, nie da się ich pozycjonować, nikt wam ich nie jest w stanie skasować itp.

Możemy natomiast przekazać firmie zewnętrznej zarządzenie takimi wizytówkami i wtedy to już nasza sprawa, ile i komu za to płacimy. Jak więc namówić klienta aby za coś co jest za darmo nam zapłacił (bo umówmy się tam dużo pracy nie ma, a mówienie o zarządzaniu jest już dużym naciąganiem)?

Firma PPC System wpadła na pomysł, że będzie straszyć biedne firmy tym, iż jeśli nie zaktualizują wizytówki to oni ją zgłoszą i skasują. A ta aktualizacja kosztuje u nich jedynie ok. 350 PLN (ceny są różne w zależności do kogo dzwonili). Do tego wszystkiego sugerują, że dzwonią w imieniu Google i należy bardzo szybko podjąć decyzję.

Wszystkie te informacje znalazłem na grupie SEO na FB. Jak je potwierdzić? Czy to co się mówi o tej firmie to prawda? Zacząłem od strony internetowej, na której firma dumnie się chwali opiniami na GoWork, wchodzę więc tam i widzę dziesiątki historii o tym jak to dzwonią do firm i starają się przestraszyć właścicieli, że jak nie zapłacą za aktualizację danych to stracą wizytówki Google.

Inny wątek jaki może potwierdzać sposób działania PPC System można znaleźć na oficjalnym forum supportu Google, tam jedna z osób pyta się czy ww. firma reprezentuje Google. Pytanie to polubiło blisko 400 osób, więc jest to jasne wskazanie, że takie sugestie w rozmowach telefonicznych padają.

W kogo celują takimi akcjami? Wiadomo, w ludzi, którzy nie znają się na internecie. Prowadzą własny biznes, ktoś im pomógł coś tam ustawić w Google i było dobrze do momentu telefonu o zagrożeniu skasowania wizytówki. 350 PLN to taka kwota, że nie do końca zaboli, a dla świętego spokoju wielu może ją zapłacić. Tak samo było w przypadku różnych rejestrów KRS i podobnych sytuacji, gdzie ludzie wprost dostawali FV za wpisanie ich do jakiegoś onlinowego katalogu. Sam też kilka razy tego doświadczyłem.

Grzebiąc dalej w internecie znalazłem coraz ciekawsze doniesienia na temat praktyk PPC System. W 2018 roku na Facebooku pojawił się wątek o tym jak po otrzymaniu oferty na pozycjonowanie w Google od PPC System, nagle wysyłają FV. Nie było zgody na współpracę ze strony firmy, ale FV przyszła pocztą z opcją opłaty za pobraniem. Sprytne prawda? W wątku tym wiele osób się żali, że niestety dali się naciągnąć na numer z wizytówkami czy podobne.

W wątku, o którym wspominam na FB do tej pory pojawiają się wpisy poszkodowanych osób lub tych, których starali się naciągnąć na swoje usługi.

Jest jeszcze jedna ciekawa sprawa związana z ofertą tej firmy. Wiele osób sugeruje, że kiedy odmówili “współpracy” nagle na ich wizytówkach w Google zaczęły się pojawiać bardzo negatywne opinie. Oczywiście nikt nie ma dowodów na to kto je pisał, ale czy to przypadek?

Grzebiąc dalej w internecie można znaleźć dziesiątki informacji na temat sposobu działania cwaniaków z PPC System. Niestety, jak widać przez lata nikomu nie udało się nic z tym nic zrobić. Zapewne dlatego, że jest tutaj przekraczana cienka granica, a kwota jest na tyle mała, że dopiero zbiorowy pozew mógłby odnieść jakiś efekt.

PS. Przy okazji polecam wszystkim świetny poradnik jak założyć i obsługiwać usługę Google Moja Firma.
Konkretne abecadło dla każdego, świetnie przygotowane i opisane w bardzo przyjazny sposób i jest zupełnie za darmo :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu