Polska

GovTech Festival - festiwal cyfryzacji dostępny dla każdego

Grzegorz Ułan
GovTech Festival - festiwal cyfryzacji dostępny dla każdego
0

Już 6 listopada rozpocznie się cykl wydarzeń edukacyjno-technologicznych, które mają przybliżyć nam nowe możliwości związane z cyfryzacją naszego życia codziennego i mające nam ułatwić funkcjonowanie w obecnych czasach.

GovTech Festival, trwający do 29 listopada, będzie się składał z szeregu wydarzeń online w postaci webinariów, warsztatów i hackathonów, które z uwagi na panujące obostrzenia odbędą się w wyłącznie online. Co ważne, udział w tych wydarzeniach jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich chętnych.

Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech:

Czas pandemii koronowirusa zmienił rzeczywistość, w której funkcjonujemy i uświadomił wszystkim, jak ważna jest cyfryzacja i funkcjonowanie w świecie online. GovTech Festival to czas, w którym każdy obywatel znajdzie aktywność cyfrową dla siebie. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania, do udziału w tym wydarzeniu. Dzięki wypracowanej wspólnie z naszymi partnerami unikatowej formule stworzyliśmy trwający przez cały miesiąc Festiwal, który będzie prawdziwym świętem cyfryzacji.

Wydarzeniem otwierającym będzie webinarium pod patronatem Internet Governance Forum, które odbędzie się 6 listopada, a poświęcone będzie w głównej mierze branży gamingowej. Podczas tego webinarium poznamy szczegóły hackathonu dla programistów i projektantów gier wideo – Game Jam, który odbędzie się pod koniec listopada w dniach 27-29 listopada.

Zanim to jednak nastąpi, po drodze czeka na nas wypełniony wydarzeniami kalendarz festiwalowy, w którym znajdziemy kilka wydarzeń kluczowych odbywających się w weekendy.

#FakeHunther Challenge - 13-15 listopada

#FakeHunther Challenge to konkurs organizowany wspólnie z Polską Agencją Prasową, w którym internauci będą mogli sprawdzić swoje zdolności w wyłapywaniu fakenewsów. O projekcie FakeHunter informowaliśmy Was na początku kwietnia tego roku. To serwis, w którym możemy zgłaszać artykuły znalezione w sieci, które wzbudzają nasze wątpliwości, a specjaliści skupieni wokół projektu sprawdzą dla nas dokładnie ich wiarygodność.

W ramach konkursu, każdy chętny internauta będzie mógł się sprawdzić w umiejętności rozpoznawania fakenewsów. Konkurs będzie składał się z 4 części.

Fake news hunt

W pierwszej części FakeHunter Challenge zespoły złożone z maksymalnie 5 osób, za pomocą aplikacji mobilnej będą mogły zgłaszać wyłapane fakenewsy w zadanych kategoriach tematycznych.

Fakehunter challenge

W drugiej części uczestnicy konkursu będą dokładnie weryfikować zgłoszone fejki i wydawać werdykty, który z nich rzeczywiście jest fakenewsem, a który nie.

Popraw FakeHuntera

Trzecia konkurencja będzie nieco trudniejsza, bo weryfikacji fekenewsów przez uczestników konkursu poddane będą materiały już zgłoszone do systemu od początku jego funkcjonowania. Uczestnicy będą musieli zaproponować do nich alternatywne werdykty i źródła.

Znajdź prawdziwe źródło fake newsa

Ostatnia część konkursu będzie polegała na znalezieniu pierwotnego źródła fałszywej informacji i zaprezentowania dowodów i materiałów o tym świadczących.

Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska:

Każdy może stać się ofiarą dezinformacji, dlatego tak ważne jest byśmy wszyscy włączyli się w jej zwalczanie. Zapraszam wszystkich internautów, do sprawdzenia swojej spostrzegawczości i umiejętności weryfikacji faktów. Na najlepszych czekają nagrody, a na każdego - dobra zabawa jednocześnie przysługująca się społeczeństwu.

Hackathon dla Miast

Kolejne wydarzenie, organizowane wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju, odbędzie się w dniach 20-22 listopada. To hackaton, w którym programiści pomogą polskim samorządom w realizacji zgłoszonych przez nich wyzwań w czterech obszarach:

  • Bezpieczeństwo i zdrowie
  • Ekologia i jakość życia
  • Zarządzanie miastem
  • Edukacja

Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech:

Od lat GovTech Polska wykorzystuje hackathony jako fundament mostu łączącego administrację publiczną z najzdolniejszymi programistami. „Hackathon dla Miast”, organizowany w ramach GovTech Festival, podejmuje wyzwanie szczególnie ważne, bo pomagające naszym małym ojczyznom. Jestem przekonana, że dzięki połączeniu kreatywności uczestników hackathonu oraz wiedzy i doświadczenia przedstawicieli miast powstaną rozwiązania, które będą mogły służyć także innym wspólnotom z całej Polski.

Chętni programiści mogą zgłaszać się do tego hackatonu do 15 listopada na tej stronie. Warto, bo dla zwycięskich zespołów przewidziano nagrodę w wysokości 30 tys. zł w każdej z czterech wymienionych wyżej kategorii.

HackJunior

Do 27 listopada zgłaszać można także swoje projekty do HackJunior, czyli konkursu skierowanego do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych z całej Polski. Zadanie polega na stworzeniu narzędzia edukacyjnego przy wykorzystaniu robotyki, programowania i/lub wykorzystania nowych technologii w zadanych kategoriach tematycznych:

  • język polski,
  • matematyka,
  • geografia
  • przyroda.

HackYeah

W dniach 27-29 listopada odbędzie się ostatni hackaton HackYeah z pulą nagród w wysokości aż 180 tysięcy zł. W tym wydarzeniu programiści będą mieli do wykonania jedno z kilku zadań. Między innymi stworzenie dla fundacji platformy informacyjno-komunikacyjnej ułatwiającej kontakt z pacjentem czy aplikacji ułatwiającej kontakt z darczyńcami fundacji na Facebooku. Listę wszystkich zadań wraz wysokością nagród w poszczególnych obszarach znajdziecie na tej stronie.

--
Artykuł powstał we współpracy z GovTech Festival.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu