VOD

Nie tylko M Jak Miłość. 10 najlepszych polskich seriali na TVP VOD

Konrad Kozłowski
Nie tylko M Jak Miłość. 10 najlepszych polskich seriali na TVP VOD
0

Platforma TVP VOD to usługa skrywająca mnóstwo świetnych polskich seriali sprzed lat (w wersji zremasterowanej HD) oraz bardziej aktualnych tytułów, które zdecydowanie warto znać. Od jakich warto zacząć?

Najlepsze polskie seriale na TVP VOD

PitBull

Serial Patryka Vegi to jedna z najlepiej oddających policyjne realia produkcji, a świetna obsada i wiarygodne postacie oraz fabuła potrafią szybko wciągnąć. Na początku historii akcja kręci się wokół bezwzględnego Saida, postaci mającej bazować na rzeczywistym gangsterze, który para się porwaniami, morderstwami i wymuszaniem haraczy. Piątka policjantów od lat stara się skompletować dowody i go zamknąć, ale to ta sprawa wywróci ich życie do góry nogami. W obsadzie m. in. Janusz Gajos, Andrzej Grabowski, Marcin Dorociński, Paweł Królikowski i Michał Żurawski.

Alternatywy 4

Produkcji Stanisława Barei raczej nie musimy przedstawiać, bo to jedna z perełek w historii TVP i ofercie TVP VOD. Jest to o tyle ważny tytuł, że doczekał się on cyfrowej rekonstrukcji, dzięki której seans całości na nowoczesnych telewizorach pozostaje przyjemnością i jest jedynie mentalną oraz emocjonalną wycieczką w przeszłość. Wyborna obsada, żarty i dialogi cytowane od dekad, to po prostu Alternatywy 4 w najlepszej odsłonie.

Artyści

Zupełnie niespodziewanie "Artyści" okazali się gigantycznym sukcesem, ale nawet on nie sprawił, że produkcja doczekałaby się kontynuacji. W serialu śledzimy losy pracowników i nowego dyrektora Teatru Popularnego w Warszawie. Wszyscy starają się mierzyć z problemami współczesnej sztuki, ale także i wyzwaniami w życiu prywatnym. Na ekranei zobaczycie m. in. Marcina Czarnika, Agnieszkę Przepiórską, Tadeusza Huka i Edwarda Linde-Lubaszenko.

Oficer

Chyba nikt nie przewidziałby tego, jak dużym katalizatorem dla późniejszych okresów karier Borysa Szyca i Pawła Małaszyńskiego będzie ten serial. "Oficer" świetnie pokazał pracę pod przykrywką i infiltrację struktur zorganizowanej przestępczości przez ambitnego policjanta oraz konsekwencje takich działań. Wielka szkoda jednak, że po dziś dzień "Oficer" pozostał w poprzedniej erze cyfrowej dystrybucji i nie możemy obejrzeć go w jakości lepszej niż DVD. A przecież zdecydowanie na to zasługuje!

Czterej pancerni i pies

Jan Kos (Janek), Gustaw Jeleń (Gustlik), Grigorij Saakaszwili (Grześ) i Olgierd Jarosz (Olgierd) to czterech pancernych, których przezwiska znają chyba wszyscy(?). I nie zapominajmy o Szariku, czyli tytułowym psie, który towarzyszy im na każdym kroku. Serial wyprodukowano w 1968 roku, ale po dziś dzień regularnie emitowany jest na wielu kanałach, co najwyraźniej oznacza, że cały czas ma wierną widownię. Nic dziwnego, bo to znakomita historia walki wyzwoleńczej o Polskę i przyjaźni.

Stawka większa niż życie

W tym samym roku, co "Czterej pancerni..." dostaliśmy też Hansa Klossa - dla nas po prostu Janka. Stanisław Mikulski w roli życia na zawsze zapisał się w historii polskiej kinematografii, a dostępność wersji po odnowieniu cyfrowym tylko wzmaga apetyt na ponowny seans całości na platformie VOD. Co ważne, serial jest też do nabycia na Blu-ray dla maniaków jakości.

Glina

TVP wielokrotnie udowadniało, że seriale policyjne to domena stacji i "Glina" jest zdecydowanie jednym z przykładów potwierdzających tę dobrą dyspozycję. Z Jerzym Radziwiłowiczem w roli głównej oraz Maciejem Stuhrem i Jackiem Braciakiem w rolach drugoplanowych serial znakomicie ukazywał codzienną pracę policjantów z Wydziału Zabójstw Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. W sumie powstały 2. sezony i wszystkie odcinki zobaczycie na TVP VOD.

Czas honoru

Oprócz seriali policyjnych, to historyczne produkcje stanowią o sile TVP. "Czas honoru", emitowany w latach 2008-2014 angażował miliony widzów przy emitowanym każdym odcinku. Na przestrzeni lat w serialu wystąpiła plejada gwiazd, w tym Jan Englert, Maja Ostaszewska, Magdalena Różczka, Paweł Małaszyński, Danuta Stenka czy Joanna Kulig.

Ekstradycja

Czołówka polskich seriali z okresu transformacji z Markiem Kondratem w roli głównej (nie mylić nazwiska z popularnym imieniem Konrad, które zapisywane jest w inny sposób). W "Ekstradycji" zobaczymy kulisy pracy policjantów w nowej rzeczywistości, jaką był początek lat 90. Nowa rzeczywistość to także nowe problemy i nowe grupy przestępcze, z którymi trzeba sobie będzie jakoś poradzić. W serialu wystąpili także Witold Dębicki, Małgorzata Pieczyńska i Wojciech Wysocki. Na TVP VOD zobaczycie serial w wersji zremasterowanej w dwóch formatach obrazu do wyboru: oryginalnym 4:3 oraz nowoczesnym 16:9.

Dekalog

"Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego to jeden z najlepiej ocenianych polskich seriali. Choć patrząc na strukturę całości trudno mówić tu o typowym serialu czy antologii, ponieważ mamy do czynienia z odcinkami skupiającymi się na różnych bohaterach. Wspólnym mianownikiem epizodów są miejsce akcji oraz postać grana przez Artura Barcisia. Dla fabuły każdego z odcinków bazą są kolejne przykazania, ale zawartość pozostaje na tyle uniwersalna, że treść jest możliwa do przyjęcia przez każdego widza.

Źródło grafik: TVP.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu