Felietony

TVP - robisz to nieźle

Filip Żyro
TVP - robisz to nieźle
33

Niejednokrotnie w swoich tekstach wytykałem publicznej telewizji, finansowanej pieniądzmi z obowiązkowego abonamentu, przestarzałość i opieszałość w swoich działaniach w Internecie. Do tej pory nie rozumiem, dlaczego ogólnopolski nadawca nie udostępnia swoich kanałów w sieci. Jednak żeby nie było, ż...

Niejednokrotnie w swoich tekstach wytykałem publicznej telewizji, finansowanej pieniądzmi z obowiązkowego abonamentu, przestarzałość i opieszałość w swoich działaniach w Internecie. Do tej pory nie rozumiem, dlaczego ogólnopolski nadawca nie udostępnia swoich kanałów w sieci. Jednak żeby nie było, że lubimy tylko wyrażać głos niezadowolenia, warto wspomnieć również o tym, gdy komuś coś wyjdzie.

Telewizja Publiczna z okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej uruchomiła platformę cyfrową, na której znajdują się najważniejsze informacje z piłkarskiego świata. Pod adresem http://sport.tvp.pl/2014fifaworldcup/ znajdziemy nowoczesny serwis agregujący najważniejsze wydarzenia Mundialu: szczegółowe informacje, wyniki spotkań, ciekawostki, powtórki wideo. Profesjonalnie przygotowana strona, choć nie pozbawiona błędów, jest znakomitym miejscem dla osób, którym wciąż mało meczowych emocji.

Ten dobrze zbudowany serwis może bez kompleksów być konkurencją największych portali sportowych w naszym kraju. Jednak wiadomości i wydarzenia z Brazylii stanowią jedynie dopełnienie, głównego zadań strony,czyli możliwości transmitowania meczów on-line w czasie rzeczywistym.

Jak już parę razy opowiadałem, telewizji w domu nie mam. Choć na co dzień, nie mam potrzeby używania tego najbardziej ogłupiającego medium, to są sytuacje wyjątkowe, w których dostęp do poszczególnych kanałów jest mi potrzebny. Taką sytuacją jest chociażby trwający właśnie Mundial w Brazylii lub chociażby zbliżające się Igrzyska Olimpijskie. Myślę, że osób takich jak ja, wbrew pozorom jest coraz więcej. Coraz częściej słyszę, jak kolejne osoby rezygnują z telewizji, mówiąc, że Internet spełnia potrzeby wszystkich pozostałych mediów. Tym bardziej jestem wdzięczny, że TVP pomyślało o tych, którzy chcieliby obejrzeć mecze on-line.

Redakcja sportowa TVP od kilku lat żyje w osobnym nurcie. Nie wiem, czy wynika to z zobowiązań statutowych czy przepisów prawnych, ale relacje sportowe od dłuższego czasu dostępne są w Internecie. Nie wiem od kiedy dokładnie TVP transmituje sport w sieci, ale Olimpiadę w Londynie w całości oglądałem za pośrednictwem ich strony internetowej.

W tym roku, do tej pory, udało mi się obejrzeć większość dotychczasowych meczy MŚ. Łatwo zatem stwierdzić, że z platformą TVP spędziłem kilka ładnych godzin. Jedną z największych jej zalet jest jakość obrazu przesyłanego internetowym łączem i łatwość obsługi.

Oczywiście jakość tą ciężko porównać z sygnałem satelitarnym czy tym przesyłanym naziemnie, nie zmienia to faktu, że jest to jedna z najlepszych jakościowo transmisji w sieci, nadawanych na żywo. Na dodatek można uznać ją pośrednio za darmową, bowiem osoby, które nie płacą abonamentu, nie będą miały kłopotów z dostępem do transmisji.

Żeby nie było tak słodko, warto powiedzieć, że TVP nie ustrzegła się błędów. W trakcie meczu otwarcia player przestał odpowiadać na kilkadziesiąt minut (ok. 20), co zaowocowała przerwą w transmisji. Drugim minusem jest fakt, że prawdopodobnie zainteresowanie przerosło wyobrażenia władz TVP. Odtwarzacz skonstruowany jest w taki sposób, że sam automatycznie wybiera jakość obrazu dostosowując ją do możliwości naszego łącza. Niejednokrotnie w trakcie meczy, widzę jak jakość transmisji spada bez powodu, a na moim telewizorze pojawia się pogorszony obraz, na którym można policzyć poszczególne piksele. Oczywiście mogę się jedynie domyślać, że jest to wynik natężonego ruchu na serwerach, ciężko mi bowiem znaleźć jakiekolwiek inne logiczne wytłumaczenie. Sześćdziesięcio megabitowy Internet powinien bez problemu obsłużyć transmisję w jakości 720p.

Zdaję sobie sprawę, jak skomplikowanym przedsięwzięciem jest zbudowania takiej platformy, jaką obecnie dysponuje TVP. Tym bardziej doceniam podjęty trud, włożony we własny sportowy portal. Dostaliśmy wielki sportowy serwis, z transmisją online, która w znacznej mierze pozbawiona jest reklam.

Oczywiście zaraz pojawią się głosy przeciwników, którzy chcieliby wiedzieć ile dokładnie kosztowała budowa strony z naszych pieniędzy. Jest to pytanie, jak najbardziej słuszne. Jeżeli Jednak mamy oceniać sam produkt końcowy, to trzeba przyznać, że efekt jest co najmniej zadowalający. Mundial zamierzam do końca oglądać on-line, przy pomocy narzędzia dostarczonego przez TVP, z którego jestem bardzo zadowolony. Trzymam kciuki za dalszy rozwój platformy i dalsze poprawianie jakości transmisji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

sportTVPVoDmundial