Felietony

TVP dostanie blisko 10 mln od NCBiR na pilotażowe nagrywanie, przetwarzanie i dystrybucję treści 4K, 8K i 16K

Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

10

NCBiR czyli Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odpowiada m.in. za program operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020. W ramach tego programu firmy mogą zgłaszać się po dofinansowania na nowe badania naukowe, rozwój małych i średnich firm itp. Jednym z pod działań (czyli kategorii) w ramach tego progr...

NCBiR czyli Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odpowiada m.in. za program operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020. W ramach tego programu firmy mogą zgłaszać się po dofinansowania na nowe badania naukowe, rozwój małych i średnich firm itp.

Jednym z pod działań (czyli kategorii) w ramach tego programu jest 1.1.2 „Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej” Programu Inteligentny Rozwój. Czyli jak sama nazwa wskazuje, dostajemy pieniądze na pilotaż czy wersję demonstracyjną naszego projektu.

Przeglądam więc listę, na której m.in. znajduje się Integer.pl (10 milionów na zautomatyzowany przesył i odbiór towarów) i widzę też informację o Telewizji Polskiej.

TVP otrzyma dokładnie 9 400 000 PLN na projekt o łącznym koszcie 23 500 000 PLN. I teraz najciekawsze. TVP planuje pilotażową instalację rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4,8 i 16k. Tak to nie pomyłka - jest mowa nawet o 16k.

Przypomnijmy w tym momencie sytuację finansową firmy za I kwartał 2015. Nie była wcale taka zła. Zysk Telewizji Polskiej w I kw. 2015 r. wyniósł 114,7 mln zł i był lepszy rok do roku o 9,1 mln zł. Przychody z abonamentu, wyniosły 214,1 mln zł, i były wyższe o 4,2 mln zł od planowanych.

Głośno zastanawiam się, czy w ogóle państwowe firmy powinny startować po dotacje tego typu? Oczywiście zgodnie z zasadami TVP może i to wykorzystuje. Czy jednak na pewno środki unijne na rozwój przedsiębiorstw powinny być przeznaczane na państwową telewizje która za ponad 20 milionów chce przetestować czy da sobie radę z rozdzielczością 4k (o 16k nie wspominam).

Czy to jest przedsiębiorstwo, które wykazało się ostatnio wzrostową tendencją i ten projekt pomoże się mu rozwijać i zdobywać nowe rynki lub zostać podwykonawcą dla innych firm?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Startupstartups