Polska

Showmax może znaleźć nabywcę - TVP potwierdza zainteresowanie zakupem

Konrad Kozłowski
Showmax może znaleźć nabywcę - TVP potwierdza zainteresowanie zakupem
17

Mogliśmy wskazywać wielu potencjalnych zainteresowanych zakupem platformy Showmax, ale chyba nikt nie spodziewał się, że będzie to TVP.

W środowy poranek czekała na nas zaskakująca informacja o zamknięciu serwisu Showmax - dojdzie do tego z końcem stycznia. W komunikacie wystosowanym przez platformę mogliśmy przeczytać, że:

Naspers wprowadzi MCG na giełdę w Johannesburgu i przestanie być jej właścicielem. Pomimo dobrych wyników i popularności serwisu, dalszy rozwój Showmax Polska, jako jedynej firmy działającej w obszarze wideo poza Afryką, nie mieści się w ramach przyjętej strategii zarówno MCG, która koncentruje się na kontynencie afrykańskim, jak i Naspersa. Showmax Africa będzie nadal działać jako część MultiChoice Group, a zmiany nie dotyczą pozostałych inwestycji Naspersa w Polsce.

Takie wieści okazały się sporą niespodzianką nie tylko dla użytkowników i konkurencji, ale także partnerów Showmax - w tym operatorów sieci komórkowych, na przykład Play - sytuację komentował na Twitterze rzecznik prasowy Marcin Gruszka:

Jesteśmy zaskoczeni decyzją Showmax. Nasi Klienci będą korzystać z serwisu do końca stycznia. Dla tych, którzy będą nadal uprawnieni do bezpłatnego dostępu po 31.01, przygotowujemy inna propozycje, o której poinformujemy Klientów przed zamknięciem serwisu Showmax.

Tego samego dnia postanowiłem dopytać Showmax, czy treści oryginalne, których przecież nie brakuje, zostaną odsprzedane innej platformie. Odpowiedź Magdaleny Marzec, Communications Manager w Showmax była niejednoznaczna:

Mamy nadzieję, że znajdą gdzieś swój nowy dom, ale na razie nie mamy informacji na ten temat.

TVP zainteresowane zakupem Showmax

Wygląda jednak na to, że przed zniknięciem, Showmax zdoła, w pewien sposób, zabezpieczyć przyszłość dla swoich produkcji. Jak donoszą Wirtualnemedia, zakupem praw do treści zainteresowana jest TVP. Co więcej, informacje te potwierdził w rozmowie z redakcją WM wiceprezes TVP Maciej Stanecki, który powiedział, że:

Jako członek zarządu mogę powiedzieć, że jesteśmy potencjalnie zainteresowani zakupem serwisu i licencji platformy Showmax. Byłoby to uzupełnieniem dla naszej mocno rozwijającej się platformy VOD TVP.

Na ostateczny rezultat rozmów będziemy musieli zaczekać, ale jak widać - rozmowy trwają. Dodatkowo, w jednej z wypowiedzi pada stwierdzenie, że TVP jest zainteresowana "utrzymaniem działania serwisu", co potwierdza brak skonkretyzowanych zamiarów wobec przejęcia Showmax. Nie wiadomo, czy dzięki nowym licencjom wzmocnieniu uległaby oferta VOD TVP, czy na rynku pozostałby Showmax. Na tym etapie, bo prowadzone są tylko wstępne rozmowy, nie przeprowadzono jeszcze wyceny serwisu, dlatego decyzja o przejęciu zapadnie dopiero za jakiś czas.

Zainteresowanie TVP Showmaksem może wynikać z ochoty nabycia praw do naprawdę udanych produkcji, jak filmy Wojciecha Smarzowskiego, filmy z serii Pitbull, seriale Mr. Robot czy Opowieść podręcznej. Pamiętajmy też, że jedynie na Showmax premierę ma nowy 4. sezon Ucha prezesa, a w przyszłym roku miał debiutować film Kler. Prawdę mówiąc, trudno mi jest sobie wyobrazić, by TVP zależało na kontynuowaniu dwóch ostatnich wymienionych seriali i promocji wspomnianego filmu. Być może inwestycja TVP byłaby szansą na 2. sezon serialu Rojst, ale na powrót SNL Polska też bym nie liczył.

Showmax znika z Polski – dlaczego? Co mogło pójść nie tak?

W efekcie, losy Showmaksa wciąż pozostają wielką niewiadomą, ale sytuacja staje się coraz ciekawsza, ponieważ zainteresowanie ze strony TVP może przyciągnąć innych potencjalnych nabywców.

Przypomnę, że z Showmax możecie korzystać do końca stycznia przyszłego roku. Jeśli dostęp do serwisu był częścią umowy z operatorem, musicie uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na rozwiązanie sprawy z jego strony. Ci, którzy posiadają wykupiony długoterminowy dostęp do Showmax bezpośrednio na platformie, niezbędne będzie skontaktowanie się z usługą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu