Polska

Od nowego roku sprzedawca będzie musiał wydać nam paragon przed przyjęciem zapłaty? Słucham??

Grzegorz Ułan
Od nowego roku sprzedawca będzie musiał wydać nam paragon przed przyjęciem zapłaty? Słucham??
34

Walka z uszczelnieniem VAT trwa w najlepsze, ale im dalej w las, tym bardziej absurdalne pomysły wychodzą w tym temacie. Nowy pomysł ministerstwa finansów jest tego najlepszym przykładem.

Według nowego projektu rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych, które ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku, sprzedawcy przed zapłatą klienta, niezależnie w jakiej formie, będą zobowiązani do wydania mu paragonu. To ma być element walki z szarą strefą w branży gastronomicznej, ale co z pozostałymi obszarami sprzedaży? Na szczęście eksperci nie pozostawiają suchej nitki na tym pomyśle.

Wojciech Zajączkowski, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego:

Zgodnie z ustawą o VAT w przypadku zwykłych konsumentów warunkiem wydania paragonu jest dokonanie sprzedaży rozumianej jako wykonanie usługi lub dokonanie dostawy towaru. W konsekwencji, żeby mówić o sprzedaży, musi ona nastąpić, musi być zapłata i wydanie zakupów.

Tak wiele problemów może z tego wynikną, że aż dziw, że nikt na to nie wpadł przygotowując ten projekt. Niedziałający terminal, awaria banku, brak wystarczającej ilości gotówki u klienta, a sprzedaż już nastąpiła, bo mamy przecież paragon, który w świadomości wielu osób jest dowodem sprzedaży czy podstawą reklamacji.

Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, senior partner w kancelarii Musiał i Partnerzy:

Zmiana ma wejść od 1 stycznia 2019 r. A to oznacza konieczność zmiany wszystkich systemów komputerowych związanych z obsługą transakcji sprzedaży w każdym polskim sklepie. Resort finansów chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że do końca roku zostało kilkanaście dni. Będzie chaos.

Na szczęście, aby projekt rozporządzenia wszedł w życie, musi być wcześniej przyjęta ustawa o kasach online przez nasz parlament, a tego terminu jeszcze nikt nie jest pewny. Mam nadzieję, że do tego czasu resort finansów przeanalizuje skutki swojego pomysłu.

Photo: zvirni/Depositphotos.
Źródło: Business Insider Polska via Rzeczpospolita.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu