Polska

Od nowego roku sprzedawca będzie musiał wydać nam paragon przed przyjęciem zapłaty? Słucham??

GU
Grzegorz Ułan
34

Walka z uszczelnieniem VAT trwa w najlepsze, ale im dalej w las, tym bardziej absurdalne pomysły wychodzą w tym temacie. Nowy pomysł ministerstwa finansów jest tego najlepszym przykładem.

Według nowego projektu rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych, które ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku, sprzedawcy przed zapłatą klienta, niezależnie w jakiej formie, będą zobowiązani do wydania mu paragonu. To ma być element walki z szarą strefą w branży gastronomicznej, ale co z pozostałymi obszarami sprzedaży? Na szczęście eksperci nie pozostawiają suchej nitki na tym pomyśle.

Wojciech Zajączkowski, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego:

Zgodnie z ustawą o VAT w przypadku zwykłych konsumentów warunkiem wydania paragonu jest dokonanie sprzedaży rozumianej jako wykonanie usługi lub dokonanie dostawy towaru. W konsekwencji, żeby mówić o sprzedaży, musi ona nastąpić, musi być zapłata i wydanie zakupów.

Tak wiele problemów może z tego wynikną, że aż dziw, że nikt na to nie wpadł przygotowując ten projekt. Niedziałający terminal, awaria banku, brak wystarczającej ilości gotówki u klienta, a sprzedaż już nastąpiła, bo mamy przecież paragon, który w świadomości wielu osób jest dowodem sprzedaży czy podstawą reklamacji.

Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, senior partner w kancelarii Musiał i Partnerzy:

Zmiana ma wejść od 1 stycznia 2019 r. A to oznacza konieczność zmiany wszystkich systemów komputerowych związanych z obsługą transakcji sprzedaży w każdym polskim sklepie. Resort finansów chyba nie zdaje sobie sprawy z tego, że do końca roku zostało kilkanaście dni. Będzie chaos.

Na szczęście, aby projekt rozporządzenia wszedł w życie, musi być wcześniej przyjęta ustawa o kasach online przez nasz parlament, a tego terminu jeszcze nikt nie jest pewny. Mam nadzieję, że do tego czasu resort finansów przeanalizuje skutki swojego pomysłu.

Photo: zvirni/Depositphotos.
Źródło: Business Insider Polska via Rzeczpospolita.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: