Dlaczego, mimo wszystko dopracowana pod wieloma względami usługa, posiada tak rażące niedociągnięcia lub błędy? Ponad rok po premierze TVN24GO wciąż mamy do czynienia z tymi samymi problemami.
Takie rzeczy tylko w Polsce. Naprawdę udana usługa z horrendalnymi błędami
Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...
Pomysł na TVN24GO był bardzo dobry
Na świecie nie brakuje wzorców tego, jak powinny wyglądać i działać usługi online. Nie byłoby to nic godnego pochwały, ale można skrócić sobie drogę i skopiować pewne rozwiązania, by ostatecznie zaoferować użytkownikom kompletną i dopracowaną usługę. Uruchomiona w maju zeszłego roku platforma TVN24GO była pierwszą tego rodzaju usługą w Polsce - zbudowana wokół jednej stacji informacyjnej usługa VOD (TVN24BiS jest dziś tylko cieniem stacji z jej najlepszego okresu) może wydawać się czymś zaskakującym, ale przy takich ilościach treści i zainteresowaniu widzów decyzja o starcie była właściwa.
Disney+ idzie jak burza. Tylko kiedy dojdzie do Polski? Wszystko, co musisz wiedzieć
Szkoda, że ponad rok później usługę trapię te same problemy, które obecne były od samego początku. A tak naprawdę nie miały one prawa się pojawi i nie mam zielonego pojęcia w wyniku jakich dyskusji zdecydowano o niektórych funkcjach aplikacji.
Początki TVN24GO były bardzo udane
TVN24GO dostępny jest na urządzeniach mobilnych, a także na telewizorach smartTV (Tizen na Samsungu oraz webOS na LG). Udostępniono też aplikację dla Android TV. Wydawać by się mogło, że takie wsparcie jest kompletne, bo na liście brakuje ewentualnie konsol do gier oraz obsługi Chromecasta. W dniu premiery wyglądało to dosyć imponująco, ale ponad 12 miesięcy później sytuacja nie uległa znacząco zmianie. Co więcej, niektóre rażące błędy w aplikacjach pozostały nietknięte.
Ja już chcę wrzesień! Premiery na Netflix zapowiadają się świetnie
Należy do nich bardzo dziwnie zaimplementowane odtwarzanie strumienia audio w alikacjach mobilnych. TVN24GO pełni dwie istotne role: pozwala uniezależnić się od stacjonarnego oglądania TVN24 na telewizorze oraz umożliwia słuchanie transmisji na żywo lub na żądanie (poszczególne programy). Ta druga opcja sprawia, że programy (w tym wywiady czy reportaże) TVN24 stają się audycjami, których można posłuchać wykonując inne czynności - na przykład ćwicząc, sprzątając lub przemieszczając się po mieście, bo obraz wcale nie odgrywa w nich kluczowej roli.
Skąd takie błędy w aplikacji TVN24GO?
W tym wypadku pomysł okazał się z jakichś powodów przewyższyć możliwości techniczne platformy, ponieważ zamiast faktycznego strumienia audio otrzymujemy mieszankę wideo i audio, co uniemożliwiało wygodne sterowanie odtwarzaniem oraz słuchanie audycji w tle po wyjściu z aplikacji. Jest to więc sprzeczne z samym zamysłem. Co prawda z drugim problemem autorzy aplikacji zdołali się uporać (po opuszczeniu appki audio jest odtwarzane), ale poziomy ekran odtwarzania pozostał.
Dlaczego, u licha, uruchamiany jest pełnoekranowy w orientacji poziomej odtwarzacz i wyświetlana jest jakakolwiek grafika?! Aplikacja powinna pozostawić orientację pionową, uaktywnić przyciski sterujące playerem, a w dolnej części ekranu wyświetlić np. tytuł nadawanego programu. Skoro zrezygnowaliśmy z wizji, to taka krótka notka byłaby bardzo pomocna, ponieważ można się wtedy szybko zorientować, czego słuchamy. Jeśli miałbym wskazać jeszcze jakiś brak, to na pewno wymieniłbym nieobecność trybu offline dla treści audio.
Jeśli nie ma na Netfliksie, to serial nie istnieje. Teraz z dnia na dzień stał się hitem
Czy autorzy aplikacji ich nie używają/sprawdzają?
Czasami odnoszę wrażenie, że twórcy takich rozwiązań nie próbują z nich korzystać dłużej niż kilka minut w trakcie testu działania konkretnej funkcji. Czy pozostają oni głusi na zgłoszenia użytkowników? Sekcje opinii i ocen w App Store oraz Google Play są pełne uwag, wśród których ciągle przewija się ten sam problem oraz kilka innych. To naprawdę dziwna sytuacja, bo firma zdołała przygotować własne aplikacje dla kilku różnych (i jednocześnie najważniejszych) platform, wyposażyła aplikacje w istotne udogodnienia (logowanie za pomocą kodu, sekcja ulubione i oglądaj dalej), a jednocześnie nie dopilnowano tak fundamentalnych cech.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu