Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Moje przemyślenia

Kara nałożona na TVN jest przerażająca

GM
Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

441

Dzieją się rzeczy, których nawet w najgorszym scenariuszu nie można było przewidzieć. Gigantyczne kary finansowe dla wolnych mediów w Polsce. Powód kary? Wiadomo, że chodzi o TVN oraz o transmisję z sejmowego kryzysu z zeszłego roku i naruszenie artykułu 18 ustawy o radiofonii i telewizji.

Wczoraj wszyscy dowiedzieliśmy się, że instytucją jaką jest KRRiT nałożyła gigantyczną i jak wielu twierdzi rekordową karę na niezależne media. Chodzi o 1.5 miliona złotych! Jest to 1% przychodu nadawcy. A mogli zabić i dać 10% przychodów jako kwotę kary. Właściwie po przekroczeniu granicy miliona złotych, wszystkie większe liczby wydają się już tak samo abstrakcyjne i niedorzeczne. Kwota miliona złotych jest dla wielu wydawców bardzo dużym problemem, a niektórych może po prostu unicestwić. TVN sobie poradzi, ale przecież to nie jest wiadomość tylko dla dużych stacji, ale dla wszystkich, którzy będą relacjonować wydarzenia w Polsce.

Za co TVN dostał tak gigantyczną karę?

KRRiT po przeprowadzeniu postępowania dotyczącego sposobu relacjonowania w programie TVN 24 wydarzeń w Sejmie RP i pod Sejmem RP w dniach 16 – 18 grudnia 2016 r. stwierdziła, iż Spółka TVN SA, nadawca programu TVN 24, naruszyła artykuł 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu.

Jak brzmią te dwa paragrafy na której powołuje się KRRiT:

"Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość";

"Audycje lub inne przekazy nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz zachowaniom zagrażającym środowisku naturalnemu".

Nie uderzają więc tylko w brak obiektywizmu, ale również w przekaz sprzyjający zachowaniom zagrażającym zdrowiu? Czy transmitowanie protestów jest takim przekazem? TVN w każdym razie odwołał się oczywiście od tej decyzji kontrując zarzuty rady.

Idą po wolne media ?

Nikt normalnie myślący nie wierzy chyba, że ciało jakim jest KRRiT dba o interes społeczny i przestrzeganie ustaw. Inaczej TVP już dawno byłaby zamknięta, nie tylko za całkowity brak obiektywizmu, ale i fake newsy i manipulacje jakiej dopuszczają się praktycznie regularnie. Zdaje sobie sprawę, że ani TVN ani Polsat nie są święci, ale powiedzmy to sobie wprost - są kompletnymi amatorami przy tym, co wyprawia dziś TVP i ich “dziennikarze”. Działalność ta przypomina mi programy realizowane w najmroczniejszych dla naszego pięknego kraju czasach - kiedy rządziła tylko jedna partia, a wolnych mediów nie było.

Na szczęście dziś jest inaczej - mamy internet. I dopóki rząd nie wymyśli odfiltrowania polski od reszty świata i ścisłej kontroli internetu, to nadal będziemy mieli kanał dostarczający prawdziwe informacje.

Media to piąta władza - w trudnych czasach nawet ta najważniejsza

Niezależność, wolność wypowiedzi, możliwość krytykowania władzy, to jeden z fundamentów wolnych mediów. Bez kontry w stosunku do przekazów partyjnych społeczeństwo nie będzie miało podstaw do podejmowania bazujących na faktach decyzji. Tu nie chodzi o TVN czy inną stację, ale o równowagę głosów. Mamy takie czasy, że media podzieliły się na te wspierające partię i opozycję. Mediów “środka” praktycznie nie mia - no dobrze - Polsat stara się być tak bardzo neutralny jak to tylko jest możliwe - czasem jednak zdrowy rozsądek nie pozwala na stanie z boku i komentowanie jedynie suchych faktów bez ich interpretacji. Teoretycznie obiektywnym i nie politycznym medium powinna być TVP, ale wszyscy wiemy jak jest.

Napisałem w tytule, że kara nałożona na TVN jest przerażająca. Jeśli jest to sposób walki z wolnymi mediami, to mnie to osobiście przeraża. Biorąc pod uwagę całkowicie bierną postawę KRRiT w stosunku do tego, co się dzieje w TVP i jednocześnie słysząc o nałożeniu gigantycznej kary na konkurencyjną stację, praktycznie nie mam złudzeń, co do intencji.

Dla jasności - napisałbym dokładnie to samo gdyby chodziło o TV Trwam, wPolityce.pl czy inne prawicowe media. Zasada obrony i ochrony mediów niezależnych jest i powinna być taka sama - niezależnie od tego, jakie poglądy polityczne wspierają.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot