VOD

TVN, Netflix i Kino Polska mogą przejąć produkcje Showmax. Jestem bardzo na tak!

KK
Konrad Kozłowski
6

Gdy myśleliście, że słuch po Showmaksie zaginął, na jaw wychodzą informacje zwiążane z zakulisowymi rozmowami na temat przejęcia oryginalnych filmów i seriali przez TVN, Kino Polska, a nawet Netfliksa.

Działałność Showmax w Polsce dobiegła końca z końcem stycznia, co oznaczało utratę dostępu do większości treści, do których serwis miał prawa na wyłączność. Dotyczy to przede wszystkim oryginalnych seriali i programów, bo zewnętrzne tytuły, jak Opowieść podręcznej, dość szybko znalazły nowy dom i 3. sezon tego serialu można już oglądać na HBO Go z minimalnym opóźnieniem względem amerykańskiej premiery.

Ale Showmax zdążył stworzyć i rozpocząć produkcję kilku tytułów, które w momencie zniknięcia serwisu, nie trafiły w inne ręce. To może się wkrótce zmienić, bo jak donosi press.pl, przedstawiciele Showmaksa w Polsce cały czas poszukują chętnych na nabycie praw do polskiego katalogu, w tym takich seriali jak Rojst czy Kobiety mafii, a także programu Saturday Night Live nakręconego na licencji i na podstawie amerykańskiego pierwowzoru.

Maciej Sojka i związani z Showmaksem menedżerowie Paweł Heba, Roman Szczepanik oraz Jerzy Dzięgielewski założyli spółkę Orphan Studio - pisze Press.pl, a wszystko na celu konsolidacji oferty i stworzenia warunków, w których będzie możliwa sprzedaż całego pakietu, w którego skład wchodzą nie tylko już gotowe projekty, ale także te we wstępnej fazie rozwoju. Chęć odzyskania zainwestowanych pieniędzy jest zrozumiała, ale widzów - czyli nas - o wiele bardziej interesuje perspektywa podjęcia tematu przez wspomnianych TVN, Kino Polska oraz Netflix.

Najciekawiej w tym zesatwieniu brzmi oczywiście ostatnia nazwa, która przewija się też w kontekście współpracy z TVP z Netfliksem, która miałaby polegać na wspólnej produkcji oraz zasileniu katalogu serwisu polskimi serialami i programami. Ewidentnie widać, że gigant nie próżnuje na polskim rynku i stara się na różne sposoby wzmocnić ofertę lokalnymi treściami. Po tym, jak nie doczekaliśmy się żadnych zapowiedzi 2. sezonu serialu 1983 wygląda na to, że Netflix nie będzie samodzielnie próbował, przynajmniej na razie, budować nowej marki od podstaw. Wolałby połączyć siły z Telewizją Polską lub sięgnąć po sprawdzony tytuł - Rojst był w większości oceniany wyżej od serialu Netfliksa.

Nie mniej interesująco prezentuje się scenariusz, w którym to TVN miałby przejąć prawa do tych projektów. Stacja coraz ambitniej podchodzi do własnych produkcji serialowych, więc kontynuacja Rojsta mogłaby być ciekawym kąskiem, a to, o czym mówiłem od samego początku, mogłoby się wreszcie ziścić - Saturday Night Live Polska mógłby być nadawany w sobotnie wieczory otwartym kanale, więc docierałby do znacznie większej liczby widzów, a więc działałoby to na tej samej zasadzie, co oryginalny SNL w USA.

Szef Showmax Polska, Maciej Sojka, odmówił komentarza w tej sprawie, więc zasłona milczenia trwa od początku lutego, gdy ogłoszono plany zamknięcia polskiej wersji serwisu należącego do koncernu Naspers. Zniknięcie Showmax było szeroko komentowane, ale dziś - w ponad kwartał od tamtej chwili - nie wraca się do tego tematu, bo lukę po serwisie bardzo szybko zapełniła konkurencja przejmując prawa do wybranych tytułów i oferując nowe. Nie wiemy, na jakim etapie są wspomniane rozmowy i jak blisko podjęcia decyzji o zakupie mogą być TVN, Kino Polska TV SA czy Netflix. Ale mam nadzieję, że ktoś ze wspomnianej grupy lub spoza niej wykona ten ruch.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: