Płatności i bankowość

To się Wam nie spodoba… Znowu będzie trzeba wpisywać PIN, nawet przy transakcjach poniżej 50,00 zł

Grzegorz Ułan
To się Wam nie spodoba… Znowu będzie trzeba wpisywać PIN, nawet przy transakcjach poniżej 50,00 zł
45

Kiedy już się przyzwyczailiśmy do wygody płatności zbliżeniowych i braku konieczności każdorazowego potwierdzania PIN-em tańszych zakupów poniżej 50 zł, na scenę wjeżdża sławetna unijna dyrektywa PSD2.

Przepisy dostosowujące polskie prawo do unijnej dyrektywy PSD2, zostały uchwalone przez sejm w zeszłym roku, ale dopiero teraz niektóre jej przepisy wchodzą w życie. Jednym z nich jest zwiększenie bezpieczeństwa transakcji zbliżeniowych w postaci zabezpieczenia ich PIN-em, nawet tych płatności poniżej 50,00 zł, na szczęście nie za każdym razem.

Ustalono tu dwa kryteria, po spełnieniu których będziemy musieli zatwierdzać płatność PIN-em - po przekroczeniu łącznej kwoty transakcji 150 euro lub po przeprowadzeniu pięciu transakcji, niezależnie od ich kwoty, czyli już za każdym razem przy szóstej płatności będziemy musieli zatwierdzić ją PIN-em w terminalu płatniczym.

Czas na wprowadzenie tych zmian banki mają do 14 września tego roku, przez co zapowiadane rok temu podniesienie kwoty zakupów nie wymagających PIN-u do 100 zł nie doczeka się realizacji w tym roku. Choć patrząc na te nowe przepisy ciężko mi sobie wyobrazić w ogóle sens podnoszenia teraz tego limitu. Skoro nowe przepisy mówią, że PIN będzie trzeba wprowadzać za każdym razem, po pięciu transakcjach niezależnie od ich wartości czy po przekroczeniu 150 euro, to chyba już bez znaczenia będzie ten limit? Niemniej z informacji branżowego portalu Bankier.pl wynika, że banki przesunęły termin wdrożenia tego nowego limitu na II kwartał 2020 roku, coby nie zarzucać klientów na raz tymi zmianami przy płatnościach zbliżeniowych.

Źródło: Business Insider Polska via Bankier.

Photo: tangducminh/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot