Felietony

Dlaczego uważam, że tryb ciemny powinien być wszędzie?

Krzysztof Rojek
Dlaczego uważam, że tryb ciemny powinien być wszędzie?
4

Tryb ciemny podbił już nasze systemy operacyjne, a teraz powoli zaczyna podbijać sieć. Jest to zmiana, której bardzo mocno kibicuję.

Interfejsy naszych urządzeń ulegają zmianom, w miarę jak zmieniają się trendy w projektowaniu. Widać to wyraźnie po Windowsie (każdy system diametralnie różnił się od siebie), MacOS i iOS, które wizualnie zbliżają się do siebie czy Androidzie, który bardzo mocno różni się od systemu, którym był 10 lat temu. W ostatnich latach największą zmianą wizualną było wprowadzenie trybu ciemnego, czyli przekonwertowanie interfejsów w taki sposób, by białe tła zastąpić czarnymi/ciemnymi przy zachowaniu przejrzystości całości. Dziś tryb ciemny mają już wszystkie systemy operacyjne, duża część aplikacji (zarówno desktopowych jak i mobilnych) oraz witryn. Wciąż jest to jednak za mało, ponieważ moim zdaniem tryb ciemny powinien być wszędzie. Dlaczego?

Przede wszystkim - tryb ciemny jest nie tylko ładniejszy, ale też - zdrowszy

Tryb ciemny ma wiele zalet, z których część jest obiektywna, a część - bardzo subiektywna. Zacznę może od tej drugiej kategorii. Tryb ciemny, w moim mniemaniu, jest bardziej estetyczny niż jasny. Odkąd tylko system Windows pozwolił go wprowadzić, patrzy mi się na niego znacznie przyjemniej i wygodniej się na nim pracuje. Co więcej, z zaskoczeniem muszę przyznać, że tak jest w każdym miejscu, w którym tylko tryb z ciemnymi tłami jest możliwy do wprowadzenia - jeszcze nie trafiłem na miejsce, w którym wróciłbym do białego tła.

Co jednak znacznie ważniejsze, tryb ciemny ma wiele niepodważalnych zalet. O tym, że w przypadku OLED'ów pozwala zaoszczędzić energię np. w smartfonie wiedzą już chyba wszyscy. Mniej osób wie jednak, że tryb ciemny w oczywisty sposób sprawia, że ekrany emitują mniej niebieskiego światła, które może być odpowiedzialne m.in. za przyspieszenie uczucia zmęczenia oczu czy też nawet zaburzać nasz cykl snu (dlatego zaleca się, by wieczorem mieć włączony filtr niebieskiego światła w swoich urządzeniach). Ponadto, ciemne tła pomagają w przypadku, gdy u kogoś rozwinęła się jakaś forma nadwrażliwości na światło. W moim przypadku duży dyskomfort sprawia mi sytuacja w którym w zacienionym środowisku jestem wystawiony na punktowe źródło swiatła. Tryb ciemny niesamowicie pomaga więc w przypadku korzystania z urządzeń po zmierzchu.

Oczywiście znajdują się także krytycy trybu ciemnego

Jeżeli śledzi się dyskusję na temat wdrożenia trybu ciemnego, to oprócz pytań, dlaczego dana aplikacja/witryna jeszcze go nie posiada, często pojawiają się też głosy "a po co w ogóle ten tryb ciemny". Druga strona ma swoje argumenty, które, jakby na to nie patrzeć, również mają sporo sensu. Po pierwsze, tryb ciemny, o ile jest przyjemną zmianą wizualną, to często nie jest "najpotrzebniejszą" ze zmian. Nawet ja dużo chętniej przytuliłbym spójne UI w Windows 10 zamiast trybu ciemnego. Można więc argumentować, że w niektórych przypadkach jest to marnowanie zasobów (bo ktoś to musi zaprojektować i zaprogramować) zamiast skupić się na poważniejszych kwestiach. Drugą kwestią jest to, że jeżeli jakiś podmiot przywiązuje dużą wagę do tego, jak wygląda jego strona internetowa, może zwyczajnie nie chcieć, by ktoś zmieniał w niej tła na ciemne, ponieważ w jego mniemaniu w ten sposób prezentuje się ona gorzej.

Ja jednak wychodzę z założenia, że zawsze dobrze jest dawać użytkownikom wybór. Nikt nikogo do trybu ciemnego nigdy nie zmuszał - zawsze jest on opcjonalny, a jego włączenie i wyłączenie trwa chwilę. Jeżeli więc ktoś nie chce/nie lubi trybu ciemnego, nie musi go aktywować i może dalej korzystać z urządzenia tak jak dotychczas. Jeżeli natomiast ktoś chce, by użytkownicy nie zmieniali wyglądu jego strony, to niestety, ale większość przeglądarek pozwala wymusić tryb ciemny, nawet, jeżeli strona na to nie pozwala, co pokazałem tutaj. Jak już wspomniałem na początku - dla mnie tryb ciemny jest błogosławieństwem. Dzięki niemu pracuje mi się efektywniej, wygodniej i bez dyskomfortu. Moim małym marzeniem jest, by kiedyś wszystkie miejsca które odwiedzam w sieci pozwalały na opcjonalną zmianę na ten tryb.

A wy? Korzystacie z trybu ciemnego, czy jest dla was zbędnym dodatkiem, którym wszyscy ekscytują się bez powodu?

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu