Mobile

Treści z Wikipedii wyświetlane w oparciu o naszą lokalizację – oto Wikipedia Nearby

Tomasz Popielarczyk
Treści z Wikipedii wyświetlane w oparciu o naszą lokalizację – oto Wikipedia Nearby
5

Ostatnio przekonałem się, że informacje w sieci na temat ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych są najbardziej przydatne na ekranie smartfona. Przed i po podróży, siedząc przed komputerem, możemy tylko snuć plany i gdybać. Dlatego też wróżę sukces nowemu rozwiązaniu Wikipedii - funkcji Nearby. W...

Ostatnio przekonałem się, że informacje w sieci na temat ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych są najbardziej przydatne na ekranie smartfona. Przed i po podróży, siedząc przed komputerem, możemy tylko snuć plany i gdybać. Dlatego też wróżę sukces nowemu rozwiązaniu Wikipedii - funkcji Nearby.

Wikipedia Nearby przypomina swoim działaniem niektóre inne usługi, które bazując na naszej lokalizacji dostarczają informacje o najbliższych ciekawych miejscach. Na myśl mi tutaj przychodzi na przykład Field Trip Google'a, który ostatnio recenzowałem na AntyApps. Jednak Nearby nie jest aplikacją - to po prostu dodatkowa funkcja na mobilnej stronie Wikipedii, z której miłośnicy podróżowania będą zapewne często korzystać.

Nowa usługa to część dużego mobilnego plany Wikipedii. Funkcje geotagów przypisywanych do artykułów uruchomiono bowiem już jakiś czas temu. Wkrótce potem użytkownicy otrzymali możliwość przesyłania zdjęć do artykułów bezpośrednio ze swoich smartfonów. Dopełnieniem tego wszystkiego jest właśnie funkcja Nearby, która wykorzystuje oba powyższe typy danych w celu jak najlepszego dopasowania najbliższych treści. Warto tutaj dodać, że odzew społeczności edytującej encyklopedię był nad wyraz pozytywny, bo mówi się o wielu tysiącach treści z przypisanymi informacjami o lokalizacji.

Wikipedia Nearby ma być nie tylko funkcją przydatną podczas zwiedzania nowych miejsc, eksploracji czy odkrywania. Choć w tym celu sprawdzi się najlepiej. Na ekranie zobaczymy nie tylko listę miejsc, ale też informacje o odległości od naszej lokalizacji na podstawie których są one posegregowane. Twórcy mają też nadzieję, że w ten sposób zachęcą użytkowników do wzbogacenia warstwy wizualnej Wikipedii. Otóż po zalogowaniu każdy będzie mógł szybko dodawać zdjęcia do miejsc, które właśnie odwiedził i przesyłać je Wikipedii, dzięki opisywanej wyżej funkcji.

Funkcję Nearby możecie też sprawdzić na waszych komputerach. Wystarczy wejść na mobilną wersję Wikipedii i wyrazić zgodę na odczytanie informacji o naszej lokalizacji. Chwilę potem zobaczymy listę pobliskich miejsc.

Mobilna strategia Wikipedii zaczyna przynosić korzyści. Zresztą po jej stronie są obecne trendy - użytkownicy wolą sprawdzać hasła ze smartfonów i tabletów co jest szybsze niż włączanie komputera. Miesięcznie internetowa encyklopedia notuje 3 mld odsłon na gadżetach mobilnych. W czerwcu liczba ta ma wzrosnąć do 4 mld. Jestem zatem o co walczyć i komu pomagać.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wikipediageolokalizacjaMobile