Felietony

Trendy web technology 2008 według ReadWriteWeb

Grzegorz Marczak
Trendy web technology 2008 według ReadWriteWeb
6

Kolejny bloger próbuje zdefiniować niezdefiniowane dokładając do tego własną wiedzę i własne przemyślenia. Tym razem zadania przewidzenia trendów w web technology podjął się jeden z najbardziej cenionych (przeze mnie) blogów czyli ReadWriteWeb. Oto prezentacja w której Richard MacManus bawi się w wr...

Kolejny bloger próbuje zdefiniować niezdefiniowane dokładając do tego własną wiedzę i własne przemyślenia. Tym razem zadania przewidzenia trendów w web technology podjął się jeden z najbardziej cenionych (przeze mnie) blogów czyli ReadWriteWeb. Oto prezentacja w której Richard MacManus bawi się w wróżenie tego co czeka nas w tym roku :


" id="__ss_296671"/>


Pozwolę sobie (nieśmiało) na pewien mały komentarz do tej prezentacji, która moim zdanie niektóre zagadnienia trochę naciąga tworząc kolejną definicję - tym razem definicje pojęcia web 3.0

Tak więc, nowe technologie webowe zgrupowane są pod nowym "starym" hasłem web 3.0 i oto czego dowiadujemy się o tym nowy trendzie:

  • Strony internetowe staną się serwisami internetowymi (dzięki API) - to wiemy i mamy na to dużo dowodów.
  • Semantic Web i Apps to przyszłość - szczerze przyznam, że bardzo bym tego chciał ale jak na razie to jeśli przykładem sieci semantycznej ma być spock lub hakia to jest to moim zdaniem duże naciąganie rzeczywistości. Nawet tworzenie czy wdrażania mikroformatów (to jeszcze nie semantyczność) ma nie duży sens jeśli z nich się nie korzysta.
  • Social Graph - czyli "inne" (a może i nie) nazywanie tego co od jakiegoś czasu skutecznie robią niektóre serwisy takie jak Plaxo - czyli dają możliwość integracji danych i funkcji z różnych niezależnych serwisów. Ciekawe czy zainteresowanie Google tą nazwijmy to technologią pomoże jej się rozwinąć na dużą skalę?
  • Kolejną technologią przyszłości ma być otwarty standard danych czyli DataPortability, OpenID, OpenSocial itp. Jest to taka mieszanka pojęć i teorii, że trudno jest ją trochę komentować. O openID w 2007 roku pisali wszyscy, wyszło z tego nie tak dużo jak się spodziewałem. Teraz modne jest hasło DataPortability czyli sprowadzenie openid do bycia tylko ułatwieniem do logowania i tworzenie czegoś większego i szerszego pozwalającego nam przemieszczać nasze dane między serwisami - czy się uda?
  • Mobile Web i mobile apps - już od 3 lat słyszymy, że jest to przyszłość - mam nadzieję, że ona kiedyś nadejdzie - Iphone z pewnością odkrył przed wieloma osobami mobilność tylko czy to jest technologia przyszłości czy teraźniejszości?
  • Recommendation Engine - czyli wszelkiego rodzaju rekomendacje bazujące na naszych teraźniejszych i przeszłych zachowaniach itp. - Bardzo bym chciał, ale nie widziałem" nawet pół" dobrego serwisu z sprawnie i dobrze działającymi (jakimikolwiek) rekomendacjami, który nie bazuje na prostych mechanizmach takich jak słowa kluczowe itp. Możliwe, że tutaj hamulcem rozwoju są koszty zbierania i przetwarzania danych potrzebnych do zbudowania trafnych rekomendacji.

Muszę przyznać, że "web technology 2008" według ReadWriteWeb jest bardzo ciekawym zbiorem tego co dzieje się teraz w internecie. Określenie przyszłości technologi poprzez wrzucenie wszystkiego co teraz się dzieje do jednego worka nie pomogło mi zbudować sobie obrazu internetu przyszłości (nawet tej nieco bliższej).

Bardzo bym chciał doczekać chwili w której te wszystkie skomplikowane technologie wymienione w prezentacji wyjdą poza obszar teorii czy też technologi samych w sobie i zaczną skutecznie zmieniać internet.

Nie przeczę, że możliwość przenoszenia danych między serwisami czy openid to coś mało przydatnego - brakuje mi jednak pewnej wizji, która będzie "spinać" w całość technologię i jej wykorzystanie, bo przecież wszyscy wiemy, że "it doesn't matter" :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

rekomendacjeopenid