Felietony

Transportoid - rewelacyjna aplikacja, która ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej

Gniewomir Świechowski
Transportoid - rewelacyjna aplikacja, która ułatwia korzystanie z komunikacji miejskiej
52

Transportoid to rozkład jazdy komunikacji miejskiej dla telefonów z systemem Android. Projekt obejmuje obecnie 39 miast powyżej 100 tys. mieszkańców i w części z nich integruje ofertę kilku przewoźników. Pobrało go już ponad 60 tys. osób, co czyni go najpopularniejszą aplikacją tego typu w Polsce. P...

Transportoid to rozkład jazdy komunikacji miejskiej dla telefonów z systemem Android. Projekt obejmuje obecnie 39 miast powyżej 100 tys. mieszkańców i w części z nich integruje ofertę kilku przewoźników. Pobrało go już ponad 60 tys. osób, co czyni go najpopularniejszą aplikacją tego typu w Polsce. Postanowiłem sprawdzić dlaczego, ponieważ rozkład jazdy krakowskiego MPK to jedna ze stron które odwiedzam najczęściej i na które klnę najgłośniej.

 

 

Po przebiciu się przez ekrany wprowadzające, zorientowanie się do czego służy menu z opcjami na dole ekranu oraz pobraniu z sieci rozkładów (aplikacja działa offline) Transportoid okazał się być przyjazny i bardzo, ale to bardzo użyteczny. W skrócie: jeśli tak jak ja, korzystaliście dotychczas z rozkładów za pomocą strony internetowej np. krakowskiego MPK, to po chwili z Transportoidem już nigdy do nich nie wrócicie.

  • Wygodne filtrowanie przystanków i linii  po nazwach (starczą często 2-3 pierwsze litery/cyfry).
  • Po znalezieniu szukanego przystanku lub linii starczy jedno "tapnięcie", aby uzyskać rozkład z podświetlonym najbliższym odjazdem.
  • Możliwość zdefiniowania przystanku początkowego i końcowego. Transportoid znajdzie odpowiednie środki komunikacji, przystanki przesiadki, godziny odjazdów i prawdopodobny czas trwania przejazdu.
  • Możliwość dodawania tras, przystanków i linii do ulubionych, co oszczędza ponownego wyszukiwania.
  • Aplikacja działa błyskawicznie, bo informacje składuje lokalnie. W ustalonym odstępie czasu sprawdza tylko, czy pojawiły się aktualizacje rozkładów jazdy i pobiera je po uruchomieniu.

Aplikacja jest darmowa, ale zawiera również sporo płatnych wodotrysków, które potrafią umilić korzystanie, ale ich brak nie ograniczy użyteczności Transportoida.

  • Widżety z odjazdami na ekranie domowym
  • Szybki dostęp do ulubionych połączeń
  • GPS - wyznaczanie najbliższych przystanków
  • Prezentacja przystanków i tras na mapach Google Maps
  • Grupy przystanków (np. "Dom", "Praca")

Warto też wspomnieć, że projekt oddaje 20% zysków z abonamentu Polskiej Akcji Humanitarnej, wspomagając projekt Kampanii Wodnej, której celem jest poprawa dostępu do czystej wody pitnej w Sudanie, Afganistanie i innych miejscach świata. Wersja premium dostępna jest w cenie 10 zł rocznie, a opłatę można wnieść za pomocą PayPala, Allegro i Przelewy24.

Projekt budzi spore zainteresowanie - nie tylko wśród użytkowników. Dostał się od finału Labstara, tak ze względy na jakość samego produktu, jak i fakt, że przynosi już zyski. Dlatego nie będę się wyzłośliwiał nad  paskudną stroną internetową, zwłaszcza, że ta aplikacja zostaje na moim HTC Hero. Nie sądzę, aby pojawiła się dla niej jakakolwiek konkurencja, do czasu gdy się przełamię i kupie wreszcie samochód. ;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu