Motoryzacja

Toyota Mirai zdobywa Paryż! 100 taksówek na wodór jeździ po tamtejszych ulicach

Marek Adamowicz
Toyota Mirai zdobywa Paryż! 100 taksówek na wodór jeździ po tamtejszych ulicach
4

Wraz z rozwojem zakazów wjazdu dla spalinowych aut, rośnie zapotrzebowanie na ekologiczne auta. W Paryżu jeździ już 100 wodorowych taksówek, a będzie ich jeszcze więcej!

Pod koniec 2015 roku, francuski start-up STEP (Société du Taxi Electrique Parisien) rozpoczął działalność na terenie Paryża. Właściciel marki Hype rozpoczął działalność taksówkarską opierając ją na flocie wodorowych samochodów marki Toyota. Początkowo po całej francuskiej stolicy jeździło kilka egzemplarzy wodorowej Mirai, a już dwa lata później dołączyło kilkadziesiąt kolejnych – w sumie do niedawna było ich 75 egzemplarzy. W ostatnim czasie Toyota dostarczyła kolejne samochody i stan floty zwiększył się do 100 egzemplarzy. Według zapewnień przedstawicieli STEP, to nie koniec rozwoju projektu, gdyż do 2020 roku po Paryżu ma jeździć nawet 600 wodorowych Toyot Mirai. Warto podkreślić, że już teraz Hype posiada największą flotę samochodów napędzanych ogniwami wodorowymi na całym świecie.

Start-up STEP, który jest właścicielem marki Hype, powstał we współpracy z Toyotą oraz producentem wodoru, firmą Air Liquide. Ta ostatnia prężnie rozwija sieć stacji tankowania wodoru w Paryżu – obecnie działa tam 6 takich obiektów, a na całym świecie Air Liquide zbudowało już ponad 100 takich obiektów. Program realizowany przez Hype działa w ramach projektu ZEFER europejskiego publiczno-prywatnego partnerstwa Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking.

Sama Toyota Mirai jest świetną odpowiedzią rynku motoryzacyjnego na wyzwania, przed którymi stoi współczesny transport. Auto zadebiutowało w 2014 roku, a rok później pojawiło się na europejskich rynkach. Jest to pierwszy model Toyoty z elektrycznym silnikiem, zasilanym ogniwami paliwowymi, które generują prąd w wyniku reakcji wodoru i tlenu. Toyota Mirai napędzana jest silnikiem o mocy 154 KM, a osiągnięcie 100 km/h trwa tylko 9 sekund. Jedynym produktem ubocznym podczas jazdy wodorową Toyotą jest czysta woda. Zatankowanie takiego samochodu do pełna trwa tylko kilka minut (podobny czas jest w przypadku tankowania spalinowego auta), a zasięg wodorowej Mirai to około 600 km.

Paryż i start-up STEP nie jest pierwszym przykładem budowania flot transportowych opartych o samochody wodorowe. W brytyjskim Londynie ekologiczna wypożyczalnia aut Green Tomato Cars ma w swojej flocie 52 wodorowe Toyoty. W Hamburgu z kolei dostępnych jest 35 sedanów Toyoty w podobnej usłudze. Zapowiada się kolejna ekspansja ekologicznych napędów?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu