Felietony

Toyota i BMW łączą siły, aby opracować nowe technologie i skonstruować sportowy model samochodu

Marcin Kamiński
Toyota i BMW łączą siły, aby opracować nowe technologie i skonstruować sportowy model samochodu
4

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym nie jest łatwa - opracowywanie nowych technologii to gigantyczne koszty, podczas gdy sprzedaż nowych samochodów w salonach spada z roku na rok. Aby poradzić sobie w tym kryzysie, niektóre marki szukają okazji do współpracy pomiędzy sobą, co pozwala obniżyć sumy wydaw...

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym nie jest łatwa - opracowywanie nowych technologii to gigantyczne koszty, podczas gdy sprzedaż nowych samochodów w salonach spada z roku na rok. Aby poradzić sobie w tym kryzysie, niektóre marki szukają okazji do współpracy pomiędzy sobą, co pozwala obniżyć sumy wydawane na badania oraz konstruowanie nowych modeli samochodów. Marka Toyota, po udanej współpracy z Subaru przy tworzeniu modeli BRZ i GT86, nawiązuje współpracę z inżynierami z Niemiec. Z połączenia sił Toyoty i BMW narodzić ma się nie tylko nowy model sportowego auta, lecz także nowe lekkie materiały oraz nowoczesne jednostki napędowe.

Firma Toyota, która jest obecnie światowym liderem pod kątem liczby sprzedanych nowych samochodów, nawiązała współpracę z niemiecką marką BMW. Porozumienie podpisano już w ubiegłym roku, teraz jednak przystąpiono do realizacji konkretów. Efektem wspólnych działań ma być kilka rzeczy, plany obejmują bowiem kilka najbliższych lat. Już pod koniec bieżącego roku pojawić ma się pierwszy wspólny projekt Toyoty i BMW pod postacią niewielkich rozmiarów sportowego samochodu. Nie wiadomo niestety obecnie nic o jego kształcie czy osiągach - ujawniono jedynie, że w celu obniżenia wagi do jego budowy wykorzystane zostaną elementy wykonane z kompozytu. Bardzo możliwe, że do napędzania pojazdu posłuży silnik elektryczny.

Pewne jest jednak, że nie tylko nowy pojazd jest celem nawiązania współpracy dwóch marek motoryzacyjnych. W założeniach jest również opracowanie nowych silników diesla o pojemności 1.6 i 2.0, a także nowych lekkich elementów do wykorzystania w przyszłych konstrukcjach. Najbardziej ambitny plan zrealizowany ma zostać do roku 2020 - zakłada on stworzenie samochodów napędzanych za pomocą wodoru.

Nawiązanie współpracy pomiędzy Toyotą i BMW, a wcześniej pomiędzy Toyotą i Subaru jasno pokazuje, w jakim kierunku idzie rynek motoryzacyjny - ciągłego obniżania kosztów i łączenia sił, a to w celu utrzymania rentowności. Takie postępowanie sprawia jednak niestety, że współczesne samochody producentów różnią się od siebie w małym stopniu i to nie tylko z wyglądu, ale i pod kątem technologii. Podczas gdy takie marki jak Peugeot i Citroen tworzą jeden koncern, a do Volkswagena należą takie marki jak Audi, Skoda czy Seat, nie dziwi fakt, że inne firmy z branży szukają okazji do kooperacji.

Źródło: GTspirit

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

toyotabmw