Felietony

Pock: darmowa aplikacja, przez którą polubiłem się z Touchbarem w Macbooku

Kamil Świtalski
Pock: darmowa aplikacja, przez którą polubiłem się z Touchbarem w Macbooku
7

Pock — idealna w swojej prostocie aplikacja, która zaimportuje dock z macOS na pasku Touchbar.

Macbook z Touchbarem przez wiele tygodni był dla mnie przerostem formy nad treścią. I jeżeli mam być szczery, to nie motylkowa klawiatura czy brak klasycznych portów USB, a właśnie ten śmieszny pasek był dla mnie największym problemem nowych Macbooków. Mimo testowania rozmaitych konfiguracji, zabawy kultowym Better Touch Tool i innymi próbami uczynienia go użytecznym — wszystko było na nic. Okazało się jednak, że wystarczy jedna malutka i... bardzo niepozorna aplikacja, a nagle zaczynam sięgać do niego po coś więcej, niż tylko nieudolne wciskanie wirtualnego klawisza "Escape".

Pock: darmowa aplikacja która doda do Touchbara... ikonki z Docka!

Mimo że przez lata zdążyliśmy się z dockiem zaprzyjaźnić na tyle że kopiujące rozwiązanie aplikacje instaluję nawet na Windowsach z których mam okazję korzystać, to ze względu na 13" i walkę o każdą część przestrzeni roboczej — korzystam z automatycznego ukrywania paska, kiedy nie jest mi aktualnie potrzebny. To proste, ale efektywne w działaniu, rozwiązanie. A co gdyby zamiast każdorazowego zjeżdżania na sam dół ekranu by go wysuwać nareszcie wykorzystać pasek Touchbar będący nieodłączną częścią najnowszych Macbooków?

Powiem wam, że wtedy nareszcie ten pasek ma dla mnie sens. Bo choć zjeżdżanie kursorem na dół ekranu by wysunąć pasek nigdy nie było jakoś specjalnie wymagające, to teraz cały zestaw skrótów do aplikacji które znajdują się na docku mam zawsze na wyciągnięcie ręki — tuż nad klawiaturą. I, co ważne, twó®ca tego rozwiązania przemyślał je od A, do Z.

Po uruchomieniu aplikacji i przyznaniu jej dostępu do systemu, automatycznie wskakuje ona na nasz pasek i możemy już zrobić z niej użytek. Jeżeli macie tam na tyle dużo ikonek że nie mieszczą się w jednym rzędzie... to nic — wystarczy maznąć palcem w lewo, by je przewinąć i przejść dalej. Na szczęście twórcy aplikacji pomyśleli o wygodzie użytkowników i poza tym, że zaserwowali nam pasek — to nie zapomnieli o implementacji obok niego najważniejszego elementu całej tej układanki: klawisza ESC. Dzięki temu by z niego skorzystać, nie trzeba zamykać na pasku Pock i kombinować, bo wszystko co najważniejsze mamy pod ręką. Traktowany jest on jako widżet, podobnie jak dodatek odpowiedzialny za mini odtwarzacz muzyki, a także dodanie do tego wszystkiego... paska statusu. Tak, tego samego, który normalnie widzimy w prawym górnym rogu ekranu.

Pock to niepozorna aplikacja, która nareszcie sprawiła, że robię użytek z Touchbara w Macbooku. Idealna w swojej prostocie, a do tego dostępna całkowicie za darmo na stronie twórcy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu