Felietony

Torrenty synonimem piractwa? Internet Archive udowadnia, że nie musi tak być

Kamil Mizera
Torrenty synonimem piractwa? Internet Archive udowadnia, że nie musi tak być
5

Jak słyszymy słowo torrenty to niemal mechanicznym skojarzeniem jest: piractwo. I zasadniczo trudno się temu dziwić, gdyż wykorzystywanie sieci P2P to najprostszy i najszybszy sposób na upowszechnianie mediów i to nierzadko z pogwałceniem praw autorskich do nich. Z torrentami więc próbuje walczyć ca...

Jak słyszymy słowo torrenty to niemal mechanicznym skojarzeniem jest: piractwo. I zasadniczo trudno się temu dziwić, gdyż wykorzystywanie sieci P2P to najprostszy i najszybszy sposób na upowszechnianie mediów i to nierzadko z pogwałceniem praw autorskich do nich. Z torrentami więc próbuje walczyć cały świat, a przynajmniej ta jego cześć, która widzi w tym swój interes. Jednak torrenty nie muszą być tylko wylęgarnią piractwa.

Udowadnia to Internet Archive (chyba nie trzeba nikomu przedstawiać tego projektu). Otóż włodarze tegoż zdecydowali się wykorzystać sieć P2P do własnych celów. Postanowiono wprowadzić do ekosystemu BitTorrent ponad milion torrentów, których rozmiar wynosi niemal jeden petabajt, a które oczywiście pochodzą i są zbiorami Internet Archive.

Od dawna każdy może swobodnie korzystać z ogromnych zasobów Internetowego Archiwum i pobierać zamieszczane tam materiały i pliki, ale uznano, że dużo wygodniejszym i szybszym sposobem na ich upowszechnianie będzie właśnie wykorzystanie P2P. Celem jest oczywiście dotarcie do jak największej liczby internautów i umożliwienie im łatwego dostępu do plików, ale na tym nie kończą się plany

IA. Ekosystem BitTorrent ma w przyszłości być wykorzystywany jako system przechowywania materiałów gromadzonych przez Internet Archive, którego nadrzędnym celem jest przecież realizacja idei Open Access i upowszechniania wiedzy. Jak stwierdził założyciel Internetowego Archiwum Brewster Kahle:

Jest to wspaniała okazja na stworzenie symbiozy między światowymi bibliotekami i archiwami oraz społecznością BitTorrent.

I trudno się z tym nie zgodzić. Wykorzystywanie torrentów do transferu danych, w takiej czy innej postaci, nie jest niczym nowym, aczkolwiek w obecnym czasie, kiedy P2P jest na cenzurowanym, rzadko słyszy się o tak dużych projektach. Współpraca z Internet Archive przysłużyć się może również BitTorrent, który stara się zdjąć z siebie łatkę serwisu dla piratów. Jest to również dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników zainteresowanych zbiorami IA, gdyż dzięki tej współpracy dostaną dużo łatwiejszy dostęp do tychże. Byle więcej takich projektów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu