134

„To najlepszy laptop na rynku”

Z uwagą śledziłem wszystkie pojawiające się relacje z pierwszej ręki na temat nowego MacBooka Pro z wyświetlaczem Retina. Byłem niezwykle ciekawy pierwszych reakcji zaraz po bezpośrednim kontakcie z tym laptopem. Samo Apple stwierdziło, że to najlepszy notebook, jaki kiedykolwiek stworzyli – ale czy jest to najlepszy laptop wśród wszystkich producentów? Najważniejsze atrakcje w nowym MacBooku […]

Z uwagą śledziłem wszystkie pojawiające się relacje z pierwszej ręki na temat nowego MacBooka Pro z wyświetlaczem Retina. Byłem niezwykle ciekawy pierwszych reakcji zaraz po bezpośrednim kontakcie z tym laptopem. Samo Apple stwierdziło, że to najlepszy notebook, jaki kiedykolwiek stworzyli – ale czy jest to najlepszy laptop wśród wszystkich producentów?

Najważniejsze atrakcje w nowym MacBooku opisywałem zaraz po konferencji i przyznam, że byłem nieco sceptycznie nastawiony do tego, jaki kierunek obiera teraz Apple wyznaczając(?) kierunek przy tworzeniu nowoczesnych laptopów. Pozbycie się napędu optycznego jest dla wielu osób niezrozumiałe, podobnie jak zamontowanie wyświetlacza o takiej rozdzielczości w mobilnym komputerze. Zdecydowałem się jednak nie stawać po żadnej ze stron barykady – jak zawsze w przypadku nowości wyczekiwałem na pierwsze testy urządzenia, by później samemu wybrać się do sklepu i dotknąć nowiutkiego MacBooka. Pierwszy etap mam już za sobą.

Najistotniejszą cechą MacBooka jest naturalnie ekran Retina z ogromną rozdzielczością 2880 na 1800 pikseli. Wszystkie aplikacje w systemie OSX został już dostosowane do obsługi takiej rozdzielczości, więc współpraca z nimi jest jak najbardziej przyjemna. Niestety jak na razie większość programów firm trzecich nie zostało zaktualizowanych, tak więc musimy jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Jednak przeglądanie zdjęć czy filmów w rozdzielczości HD to czysta przyjemność. Ze względu na mocną specyfikację można też pograć w bardziej wymagające tytuły – tutaj jednak wielu redaktorów, między innymi z The Verge, skarżyło się na nagrzewanie się obudowy komputera. Oznacza to, że innowacyjny sposób wentylacji nie jest jeszcze rozwiązaniem idealnym przy tak szczelnie zamkniętej obudowie i niewielkiej przestrzeni pomiędzy elementami wewnątrz komputera.

Niesprawiedliwie byłoby nie wspomnieć o tym, że Google wyprzedziło całą konkurencję i zaserwowało odświeżoną wersję przeglądarki Chrome dostosowanej do nowego MacBooka już wczoraj.

Kwestią zaporową w przypadku nowego MacBooka dla większości osób będzie jego cena. By móc na niego sobie pozwolić musielibyśmy odłożyć ponad dziesięć wypłat na poziomie (prawdziwej) średniej krajowej. Jednak dla osób pracujących w zawodzie, który wymagałby takiego notebooka, jako narzędzia pracy (np. fotografowie) byłby to znakomity wybór.

Podsumowania recenzji spośród większości portali i serwisów jest raczej zgodne – „nowy MacBook Pro jest niesamowitym urządzeniem, które nie tworzy nowej kategorii produktu, raczej zastępuje tą, w której dominowało przez cały czas Apple.” „Jeżeli cena nie jest dla Ciebie problemem, to jest to najlepszy laptop na rynku.”

Grafiki: 1, 2, 3, 4. Źródła cytatów: Engadget, The Verge.