Startups

To kolejny świetny pomysł Polaków - oto wyszukiwarka dla osób szukających psychoterapeuty

Jakub Szczęsny
To kolejny świetny pomysł Polaków - oto wyszukiwarka dla osób szukających psychoterapeuty
9

Jeżeli powiem Wam, że spośród 38 milionów mieszkańców Polski aż ponad milion wykazuje zaburzenia depresyjne - będziecie w stanie mi uwierzyć? Ale problemy "duszy" nie kończą się jedynie na depresji. Ludzie przeżywają różne osobiste tragedie, są ofiarami przemocy, molestowania, stresu, zawyżonych wym...

Jeżeli powiem Wam, że spośród 38 milionów mieszkańców Polski aż ponad milion wykazuje zaburzenia depresyjne - będziecie w stanie mi uwierzyć? Ale problemy "duszy" nie kończą się jedynie na depresji. Ludzie przeżywają różne osobiste tragedie, są ofiarami przemocy, molestowania, stresu, zawyżonych wymagań społeczeństwa w stosunku do ich indywidualnych możliwości. Żyjemy szybko, czasem stanowczo za szybko i brakuje nam czasu dla siebie. Coraz więcej osób potrzebuje kontaktu z terapeutą - wiele z nich nie zdaje sobie nawet z tego sprawy.

Psycholog? Psychoterapeuta? Nie jestem wariatem!

Coś podobnego usłyszałem kiedyś od swojej dobrej koleżanki, która katowała się dietami do tego stopnia, że wyglądała już nie jak wieszak na ubrania, ale jak kościotrup. Ciągle uważała, że jest za gruba, że tu ma za dużo, to pasowałoby zgubić. Moim zdaniem nie było co zrzucać - po tym, jak zaproponowałem jej znalezienie terapeuty nie dość, że wyparła się problemu (w kręgu znajomych wiadomo było, że jest z nią źle), to jeszcze na jakiś czas zerwała kontakt uprzednio mocno mnie besztając. Ostatecznie skończyło się na tym, że siłą do specjalisty zaciągnęli ją rodzice z racji zmiany miejsca zamieszkania (to działo się przed studiami), kontakt urwał się całkowicie.

W związku z tym, że cały czas rośnie "popyt" na usługi psychoterapeutów, rodzą się nowe metody pomagania osobom, które potrzebuję porady specjalisty. Niedawno rozmawiałem z Panią Moniką Kotlarek, która prowadzi "internetowy gabinet psychologiczny", a tymczasem na horyzoncie pojawiła się kolejna, świetna inicjatywa. Mocą tego rozwiązania jest przede wszystkim pomysł, bo jego wykonanie samo w sobie idealne nie jest.

Wyszukiwarka SzukamTerapeuty.pl pozwala na znalezienie w bazie danych serwisu odpowiedniego dla nas specjalisty - również z pomocą różnicowania przyczyny naszych dolegliwości. I tak oto, gdy naszą bolączką okażą się zaburzenia seksualne, zostaniemy skierowani do konkretnego, specjalizującego się w tej kwestii terapeuty. Możemy również wybrać metodę terapii - w wyszukiwarce wymieniono najpopularniejsze nurty we współczesnej psychoterapii - osoby, które nie znają się na tych pojęciach mogą po prostu wybrać "dowolną". To, czego mi zabrakło, to przedziały cenowe. Wiele osó dzisiaj kieruje się właśnie tym, ile na psychoterapię trzeba wydać, a ta do tanich nie należy. W Tarnobrzegu godzina wizyty u specjalisty kosztuje 60 złotych, natomiast w Rzeszowie trzeba się liczyć z wydatkiem nawet rzędu 100 złotych.

W bazie jest jeszcze mało kont specjalistów, stąd najwięcej ich znajdziemy oczywiście w Warszawie, żadnego nie znalazłem w Rzeszowie i innych, mniejszych miastach. Mam nadzieję jednak, że to tylko kwestia czasu, gdy baza będzie na tyle bogata, by pomóc osobom z całej Polski.

I najważniejsze - brakuje strony mobilnej. A skoro jej nie ma - należałoby zainteresować się aplikacją, z poziomu której terapeuci mogliby również szybko założyć konta. Powiem tak - jeżeli projekt nie posiada strony mobilnej to tak, jakby dla mnie go właściwie nie było. Warto się do tego przyłożyć, mając na względzie jak największy rozrost platformy.

Jednak pomysł pochwalić należy - konkretny strzał w dziesiątkę. Mając na uwadze to, jak wiele osób wykazuje dzisiaj potrzebę kontaktu z terapeutą i jaki jest w tej dziedzinie trend na najbliższe lata mogę stwierdzić, że jest to jedna z ciekawszych inicjatyw w Polsce. Powodzenia!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

depresja