Telekomy

To już początek końca zasięgu 4 sieci w Play?

Grzegorz Ułan
To już początek końca zasięgu 4 sieci w Play?
76

Przez długi czas Play komunikował swoją ofertę jako zasięg 4 sieci (swojej i Orange, T-Mobile, Plus w roamingu). Teraz sytuacja ulega powoli zmianie i pierwszym krokiem ku temu jest ograniczenie przez Play prędkości transferu danych w roamingu krajowym.

Play rozbudowuje swoją sieć coraz bardziej, a do tego potrzeba funduszy, które uciekają do „wielkiej trójki”, której trzeba za ten roaming płacić. Więc Play postanowił obciąć transfer (pobieranie 3 Mb/s i przy wysyłaniu 1 Mb/s) klientom, którzy logują się do sieci w roamingu.

Tak o to Marcin Gruszka, rzecznik Play, wyjaśnił ten ruch redakcji TELKO.in:

Rzeczywiście, testujemy ujednolicenie technicznych warunków świadczenia usług mobilnego dostępu do internetu w sieciach roamingowych partnerów. Według nas, to poprawi komfort korzystania. Chcielibyśmy też zwrócić uwagę naszych klientów, że we własnej sieci Play mogą korzystać z maksymalnych prędkości internetu. Tymczasem całkiem wielu z nich korzysta z roamingu krajowego, kiedy to wcale nie jest konieczne, ponieważ terminal mógłby się zalogować do sieci Play.

Uzasadnienie całkiem słuszne, ale tyczy się osób w lokalizacjach, gdzie zasięg Play jest najlepszy, mieszkańcy mniejszych miejscowości czy wsi, w przypadku braku dostatecznego zasięgu macierzystej sieci, mogli łączyć się z partnerami Play i często na sztywno ten roaming sobie ustawiali.

Wprawdzie patrząc na mapkę zasięgu LTE Play można odnieść wrażenie, że Play ma już całkiem niezłe pokrycie, ale to tylko poglądowe szacunki. Wystarczy, że klient złapie „jedną kreskę” zasięgu i już kwalifikowany jest jako objęty tym zasięgiem. A tu, uwzględniając opinie również naszych czytelników, różnie jest. Lepsze osiągi mają przy przełączeniu na roaming, nawet w 3G, niż słabe LTE w Play.

Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że ta „obcinka” nie jest jakaś dramatyczna, 3 Mb/s w smartfonie powinno wystarczyć na swobodne korzystanie z sieci. Jednak sam fakt zdecydowania się na ten ruch pokazuje pewne odwrócenie i początek odcinania się Play od innych operatorów i pójście „na swoje”. Jak to się przełoży na bazę klientów, zobaczymy za jakiś czas. Pewne jest, że wielu klientów wybierało Play, zwłaszcza z uwagi na ten roaming, teraz może się to trochę zmienić.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile