Nokia

To już pewne. Nokia wróci na rynek smartfonów z pomocą Androida

Jakub Szczęsny
To już pewne. Nokia wróci na rynek smartfonów z pomocą Androida
93

Kiedy Nokia związała się z Microsoftem w kwestii mobilnego systemu operacyjnego amerykańskiego giganta, podniosły się głosy, że Finowie robią rzecz najgorszą, jaką tylko mogli. Krótko po tym okazało się, czym pachniała kooperacja obydwu firm - Microsoft przejął dział mobilny niegdysiejszego lidera r...

Kiedy Nokia związała się z Microsoftem w kwestii mobilnego systemu operacyjnego amerykańskiego giganta, podniosły się głosy, że Finowie robią rzecz najgorszą, jaką tylko mogli. Krótko po tym okazało się, czym pachniała kooperacja obydwu firm - Microsoft przejął dział mobilny niegdysiejszego lidera rynku telefonów komórkowej i wraz z patentami oraz ekipą dotychczas odpowiedzialną za smartfony w Nokii rozpoczął własną część ofensywy. Nokia jednak nie umarła i wygląda na to, że jeśli już wróci do smartfonów, to zajmie się już... Androidem.

Pierwsze oznaki już były

Nokia N1 zdołała pokazać, że Finowie nie odpuszczają rynku mobilnego i gdy umowy między nią, a Microsoftem wygasną (Nokia nie może wypuścić na rynek smartfona przed Q4 2016) upadły lider wróci na poważnie. Ale nie ma się co spodziewać, że pierwszą linią nowej ofensywy Nokii będzie właśnie Windows Phone. Jeżeli już, to tylko jako jedno, dwa urządzenia - chociaż i w to wątpię. Prym w nowym portfolio Nokii będzie wiódł właśnie Android.

Pamiętacie Nokię 1100? 12 lat temu Finowie zaprezentowali budżetową propozycję, która na rynku przyjęła się całkiem nieźle - zwłaszcza ze względu na cenę. W tych latach trwał prawdziwy boom na przenośne słuchawki, a takie urządzenie wielu osobom pozwalało na rozpoczęcie przygody z telefonami komórkowymi. Nie oferował on zbyt wiele - ale to chyba zrozumiałe w kontekście tego, ile trzeba było za niego zapłacić.

W GeekBenchu pojawiła się malutka sensacja - w bazie testowanych telefonów pojawiła się właśnie Nokia 1100 - oczywiście nie taka, jak 12 lat temu. Mamy do czynienia ze smartfonem, jak widać w informacjach o urządzeniu - opartego o rozwiązania Gionee.

Patrząc na specyfikację techniczną, także będziemy mieli do czynienia z budżetowym smartfonem. Wnętrze urządzenia kryje w sobie czterordzeniowego MediaTeka MT-6582 taktowanego zegarem 1,3 GHz. GeekBench wskazuje na zastosowanie około 512 MB pamięci RAM, jednak strzelam, że będzie to mimo wszystko wartość równa lub większa 1 GB. Nie ma informacji na temat przekątnej ekranu urządzenia, jednak najpewniejsze jest to, że jego rozdzielczość będzie wynosić 1280 x 720 pikseli. Dodatkowo, z tyłu znajdować się będzie aparat o matrycy 8MP potrafiący robić filmy w rozdzielczości HD 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Wszystko to będzie pracować pod kontrolą Androida 5.0.

Jednak nie oznacza to, że to właśnie ten model będzie urządzeniem, które zobaczymy tuż po wygaśnięciu wspomnianych umów. Jestem przekonany, że jest to tylko urządzenie służące do testowania autorskiego oprogramowania Nokii współpracującego z Androidem. Jednak sam fakt pojawienia się urządzenia w GeekBenchu jest oczywiście bardzo ciekawy i jest warty odnotowania.

Grafika: 1

Źródło: Nokia 1100 @ GeekBench

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu