Moje przemyślenia

To już koniec Pobieraczek.pl, zastraszani użytkownicy mogą spać spokojnie?

Grzegorz Ułan
45

Problemy z tym serwisem zaczęły się już w 2009 roku, kiedy do jego użytkowników zaczęły napływać groźby skierowania sprawy nieopłacenia abonamentu na drogę sądową. A wszystko przez "ukryte" w regulaminie zapisy o konieczności wniesienia opłat po 10-dniowym okresie próbnym. Okazało się, że użytk...


Problemy z tym serwisem zaczęły się już w 2009 roku, kiedy do jego użytkowników zaczęły napływać groźby skierowania sprawy nieopłacenia abonamentu na drogę sądową. A wszystko przez "ukryte" w regulaminie zapisy o konieczności wniesienia opłat po 10-dniowym okresie próbnym.

Okazało się, że użytkownicy, którzy do tego czasu nie usunęli konta, automatycznie zobowiązani byli do wniesienia opłaty. Sprawą w końcu zainteresował się UOKiK, w rezultacie nakładając na właścicieli karę finansową w wysokości 240 tysięcy zł. oraz nakazując zmianę stosowanych praktyk i wyraźne informowanie klientów o wymaganych opłatach.

Na tym się jednak nie skończyło. W październiku tego roku poszkodowani i zastraszani użytkownicy wystosowali pozew zbiorowy przeciwko Pobieraczek.pl. To chyba był już ostateczny cios, wczoraj dostaliśmy emaila od naszego Czytelnika, który otrzymał informację o zamknięciu usługi Usenetu, świadczonej przez Pobieraczek.pl, na swoją skrzynkę. Sam serwis poinformował w końcu o zamknięciu serwisu na swojej stronie:

2012-12-26 22:34:00
Szanowni Państwo, Pragniemy serdecznie podziękować Państwu za owocną współpracę w kończącym się 2012 roku. Jest nam niezmiernie miło, że dzięki programowi partnerskiemu Pobieraczek.pl mogliśmy razem realizować nasze wspólne cele. Z tym większym żalem musimy Państwa poinformować o podjętej przez wspólników spółki Eller Service decyzji o zaprzestaniu dalszego świadczenia usługi Usenet. Na taką decyzję wpływ miały miedzy innymi liczne ataki medialne na wspólników oraz niekorzystne dla spółki decyzje Prezesa UOKIK. Dziękując za dotychczasową współpracę, życzymy Państwu dalszych sukcesów na drodze zawodowej, żywiąc jednocześnie ogromną nadzieję na to, że w przyszłości będziemy mieli jeszcze okazję wziąć udział w innych wspólnych projektach. Z pozdrowieniami, Zespół PP Pobieraczek.pl

Nie wiadomo, czy ta decyzja zakończy definitywnie działalność tego serwisu i zastraszani użytkownicy mogą już zapomnieć o swoich kłopotach z Pobieraczek.pl, ale z pewnością niekorzystne dla właścicieli decyzje UOKiK i ocena ich działalności powinny być pomocne w ewentualnych sporach z twórcami tego projektu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

UOKiK