Biznes

To jeszcze nie koniec historii Winampa. Odtwarzacz ma nowego właściciela

Tomasz Popielarczyk
To jeszcze nie koniec historii Winampa. Odtwarzacz ma nowego właściciela
21

AOL mimo deklaracji zamknięcia projektu i pozbycia się go z sieci znalazł chętnego na dalszy rozwój kupca. Nie jest nim jednak Microsoft, jak spekulowano wcześniej. Jak teraz będzie wyglądał Winamp, do czego posłuży nowemu właścicielowi i czy możemy się w tej kwestii spodziewać jakiejkolwiek rewoluc...

AOL mimo deklaracji zamknięcia projektu i pozbycia się go z sieci znalazł chętnego na dalszy rozwój kupca. Nie jest nim jednak Microsoft, jak spekulowano wcześniej. Jak teraz będzie wyglądał Winamp, do czego posłuży nowemu właścicielowi i czy możemy się w tej kwestii spodziewać jakiejkolwiek rewolucji?

O Winampie w ostatnim czasie napisano więcej niż przez ostatnie 5 lat istnienia projektu na rynku. Popularny i dla wielu z nas kultowy odtwarzacz przebył długą drogę i  w ostatnich latach stał się właściwie cieniem siebie samego. Można za to winić politykę dużego koncernu, jakim jest AOL lub też brak zmian w odpowiedzi na nowe realia internetu. Tak czy inaczej Winamp dziś nie ma przed sobą świetlanej przyszłości - szczególnie w takiej postaci.

Mimo to zainteresował się nim belgijski serwis Radionomy. Jest to agregator internetowych stacji radiowych z ogromną bazą, nietuzinkowymi mechanizmami działania i aplikacjami mobilnymi na Androida i iOS. Najwyraźniej twórcy uznali, że jedyne, czego im teraz brakuje to odtwarzacza desktopowego. No i nadarzyła się właśnie okazja...

Jak donosi TechCrunch, kwestię przejęcia zaobserwowano na forum Winampa, gdzie umieszczono post dotyczący nowych serwerów DNS. Powołując się na własne źródła, serwis dodaje, że Radionomy przejęło zarówno Winampa jak i Shoutcasta, a cała transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze przed najbliższym piątkiem.

Radionomy ma z pewnością duży potencjał. Baza 6 tys. stacji radiowych to jednak nic przy liczących 50 tys. pozycji katalogu Shoutcasta. Połączenie ich obu dałoby Belgom szereg korzyści, a nawet umożliwiło zdominowanie tego segmentu. Sam program mógłby natomiast stać się funkcjonalnym klientem desktopowym o większych możliwościach i dodatkowych funkcjach.

Winamp nie ma łatwego życia w dobie coraz bardziej popularnych platform ze streamingiem muzyki. Przekształcenie go w narzędzie ukierunkowane pod kątem słuchania radia, w których obsługa plików MP3 byłaby tylko dodatkiem ma pewnie jakąś szansę powodzenia. Radionomy nie jest dużym serwisem, a jednym z ich kluczowych inwestorów jest MusicMatch opracowujący rozwiązania multimedialne dla sklepów i innych firm. Być może na tym gruncie powstanie coś ciekawego, a sam Winamp będzie jedynie fundamentem? Nowy właściciel jeszcze nie ujawnił swoich planów, więc póki co możemy zadowolić się jedynie domysłami i spekulacjami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AOLmuzykamultimediaWinamp