Technologie

To będzie początek końca radia FM

Konrad Kozłowski
To będzie początek końca radia FM

Ktoś musiał podjąć tę decyzję jako pierwszy i zrobili to Norwegowie. Tylko dwa lata oddzielają ten kraj od chwili, gdy radio FM będzie jedynie histori...

Ktoś musiał podjąć tę decyzję jako pierwszy i zrobili to Norwegowie. Tylko dwa lata oddzielają ten kraj od chwili, gdy radio FM będzie jedynie historią, a w miejsce wynalazku towarzyszącego wielu pokoleniom pojawi się jego w pełni cyfrowy odpowiednik.

Już teraz na terenie Norwegii działają 22 kanały w standardzie DAB (Digital Audio Broadcasting) i aż ponad połowa mieszkańców tego kraju deklaruje słuchanie cyfrowego radia. Takie informacje wcale nie są dla mnie niespodzianką - to przecież ze Skandynawii pochodzą dwie z największych usług streamingowych, a Norwegia jest krajem, gdzie strumieniowanie stanowi około 3/4 rynku muzycznego. U nas sytuacja radia cyfrowego prezentuje się nieco inaczej. Używając nowszego standardu DAB+ od października 2013 roku nadaje jedynie Polskie Radio, a pokrycia sygnałem powierzchni całej Polski powinniśmy doczekać się w okolicach 2020 roku.

Podobnie jak cyfrowa telewizja naziemna, radio cyfrowe oferuje wiele zalet, z którymi trudno polemizować. Już nigdy więcej zanikającego sygnału podczas podróży samochodem czy innymi środkami transportu. Ale nie same dobre strony tego nowego rozwiązania decydują o zachodzących zmianach. Wiele osób wybiera dziś komputer lub inne urządzenia podłączone do Internetu czyniąc je "odbiornikami radiowymi".


Mi również zdecydowanie łatwiej jest otworzyć kolejną kartę w przeglądarce, by posłuchać jednego z ulubionych programów lub aktualnych wiadomości, ale na dłuższą metę zdecydowanie preferuję tradycyjny odbiornik grający cicho w drugim kącie pomieszczenia. Wiele nowych smartfonów pozbawionych jest możliwości słuchania radia FM, za to aplikacje radiowe stają się coraz lepsze, a koszty mobilnego transferu danych maleją. Mimo wszystko zaczynam powoli wzdychać na myśl "śnieżącego" obrazu na ekranie telewizora, radiowego szumu i gimnastyki towarzyszącej ustawianiu anteny.

Do momentu całkowitego zaniknięcia sygnału FM na terenie Polski pozostało całkiem sporo czasu, ale ten upływa stosunkowo szybko. Dlatego już dziś można i warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat jego następcy. PolskieRadio uruchomiło bardzo fajną stronę poświęconą standardowi DAB+, na której znajdziecie między innymi mapę aktualnego i planowanego do końca 2020 roku zasięgu.

Grafiki: Polskie Radio.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu