Felietony

To bardzo ważna aktualizacja dla SkyDrive'a

Konrad Kozłowski
To bardzo ważna aktualizacja dla SkyDrive'a
12

Udostępniony pół roku temu klient SkyDrive'a dla systemów Windows i OS X wprowadził od dawna wyczekiwaną możliwość synchronizowania i przeglądania plików na naszym dysku internetowym bez potrzeby otwierania przeglądarki internetowej. Zabrakło w nim jednak, moim zdaniem fundamentalnej, funkcji a mian...

Udostępniony pół roku temu klient SkyDrive'a dla systemów Windows i OS X wprowadził od dawna wyczekiwaną możliwość synchronizowania i przeglądania plików na naszym dysku internetowym bez potrzeby otwierania przeglądarki internetowej. Zabrakło w nim jednak, moim zdaniem fundamentalnej, funkcji a mianowicie selektywnej synchronizacji i wszystkie dane umieszczone w chmurze były ponownie pobierane na mój dysk. Zaprezentowana wczoraj aktualizacja aplikacji rozwiązuje ten problem, a także wprowadza kilka nowości. Ujrzeliśmy także nową wersję aplikacji dla Androida.

SkyDrive jest bardzo ważną częścią ekosystemu Microsoftu - dziś, każdy większy "gracz" na rynku technologicznym (Google, Apple, Amazon itd.) oferuje tego typu usługę swoim użytkownikom. Po premierach Windows 8 i Windows Phone 8, uważam że SkyDrive stał się jeszcze bardziej kluczowym elementem tej całej układanki, ponieważ użytkownicy obydwu systemów (a także innych) mają pod ręką gotowe rozwiązanie. Aktualnie, dla nowych użytkowników Microsoft ma do zaoferowania 7 gigabajtów przestrzeni an dysku internetowym. Jeżeli jednak podobnie jak ja, korzystaliście z tej usługi wcześniej to zachowana została pojemność 25 gigabajtów.

Wczorajsza aktualizacja aplikacji SkyDrive jest niezwykle ważna - (nareszcie) wprowadzona została opcja wyboru folderów, które chcemy zsynchronizować na naszej maszynie oraz integrację z eksploratorem plików. By dokonać wyboru folderów, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę SkyDrive'a w zasobniku systemowym i wybrać ustawienia. W nowo otwartym oknie przechodzimy na zakładkę "Wybieranie folderów", klikamy "Wybierz foldery" i zaznaczamy opcję "Wybierz foldery do zsynchronizowania". Od tego momentu tylko wskazany przez nas katalogi będą synchronizowane z zawartością dysku internetowego. Wspomniana integracja z eksploratorem pozwala na prawoklik na dowolnym pliku i folderze w katalogu SkyDrive'a z opcją szybkiego udostępnienia lub wyświetlenia w przeglądarce internetowej.


http://youtu.be/upFC2bFrYyE

Zmian w aplikacji dla Androida nie można nazwać drastycznymi, a delikatnym rozbudowaniem funkcjonalności. Możliwe jest teraz przesyłanie na dysk plików dowolnego typu (również z kart pamięci), edycja nazw folderów i plików oraz nowe opcje sortowania w każdym z widoków.

Od pewnego czasu SkyDrive jest dla mnie numerem jeden, jeżeli chodzi o tego typu usługę. Pierwszorzędną rolę odgrywa tutaj webowy Office, który niejednokrotnie sprawdził się w sytuacji, gdy nie miałem dostępu do aplikacji pakietu biurowego. Nie bez znaczenia jest także oferta zwiększenia pojemności - za jedyne 34 złote rocznie(!) otrzymujemy dodatkowe 20 gigabajtów (kwota miesięczne nie przekracza nawet 3 zł). Dzięki wspomnianym wcześniej usprawnieniom, SkyDrive stał się poważną konkurencją dla innych takich usług, jak Dropbox czy Dysk Google.

A z których i do jakich celów usług Wy korzystacie najczęściej?

Źródło: Windows Blog.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu