Mobile

To aplikacja dla każdego - nowy Onet dla Windows Phone

Konrad Kozłowski
To aplikacja dla każdego - nowy Onet dla Windows Phone
11

Przyzwyczajeni do opóźnień użytkownicy Windows Phone będący czytelnikami Onetu mają dziś powody do zadowolenia - odświeżona aplikacja Onet News w końcu zawitała do Sklepu Windows. Powiem więcej, nareszcie jest to aplikacja, którą śmiało mogę polecić każdemu. Aplikacje dla Windows Phone można podz...

Przyzwyczajeni do opóźnień użytkownicy Windows Phone będący czytelnikami Onetu mają dziś powody do zadowolenia - odświeżona aplikacja Onet News w końcu zawitała do Sklepu Windows. Powiem więcej, nareszcie jest to aplikacja, którą śmiało mogę polecić każdemu.

Aplikacje dla Windows Phone można podzielić na dwie kategorie. Należące do pierwszej z nich są tworzone, by w zupełności odpowiedzieć na oczekiwania użytkowników, natomiast te z drugiej kategorii bez skrupułów można określić mianem półproduktów. Oprócz faktu istnienia, nie mogą pochwalić się niczym więcej. Do niedawna Onet News dla Windows Phone znajdował się w tym drugim “koszyczku”. Dziś awansował.

Onet News 2.0

Onet News 2.0 to szereg usprawnień, poprawek i zmian. Oprócz poprawionej nawigacji i zwiększenia możliwości aplikacji, interfejs stał się znacznie czytelniejszy. Pojawiły się nowe sekcje jak “Magazyn” (gdzie trafiają wybrane przez redakcję treści) i wiadomości lokalne. Te drugie możemy otrzymywać w zależności od naszego położenia - podróż do innego miasta zostanie automatycznie wykryta, lecz jeśli zechcemy na stałe wybrać jedną z dostępnych miejscowości to nie będzie z tym problemu. Tryb offline umożliwia na pobranie do pamięci urządzenia samego tekstu wiadomości, zaś obrazki są opcjonalne. Co więcej, sami wskazujemy, które kategorie nas interesują, dzięki czemu aplikacja nie będzie zapełniała nam pamięci telefonu niepotrzebnymi informacjami.

Tylko jeden mankament

Podobnie jak konkurencyjne aplikacje, Onet News również oferuje powiadomienia push informujące nas o najważniejszych wydarzeniach. Jest to przydatne, gdy lubimy trzymać rękę na pulsie, a nie mamy możliwości przęgladania wiadomości w krótkich odstępach czasu. Niestety, nie zadowoliła mnie w 100% wydajność aplikacji. Onet News zainstalowałem na nienajnowszej już co prawda Lumii 720, lecz przecież do czynienia mamy z aplikacją informacyjną, a nie wymagającą grą. Wczytywanie wiadomości z poszczególnych sekcji zajmuje czasem nawet 2-3 sekundy, co spowodowane jest pobieraniem najnowszych treści. W zamian za to możemy jednak pewni, że przeglądamy zawsze zaktualizowane wiadomości. Cieszy możliwość zmiany rozmiaru tekstu i opcjonalny tryb nocny - biały tekst na ciemnym tle w niektórych warunkach czyta się z pewnością bardziej komfortowo. Usprawiony został także mechanizm udostępniania artykułów.

Delikatny zgrzyt, o którym napisałem powyżej, nie ma jednak większego wpływu na korzystanie z aplikacji. Wiem, że nadal jest wiele osób, które wybierają webowe mobilne wersje serwisów i portali. Czasem jest to spowodowane nieodpowiednim poziomem aplikacji, co w przypadku Onet News nie jest już aktualne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu