Felietony

The Moby Dick Project ma opanować informacje - lepiej niż portale i Wordpress

Gniewomir Świechowski
The Moby Dick Project ma opanować informacje - lepiej niż portale i Wordpress
13

Jeśli macie ten sam problem co ja - wrażenie, że większość oglądanej na portalach informacyjnych i blogach treści, to kopia kopii, zupełnie nieadekwatna do waszych zainteresowań - to może was zainteresować nowy projekt twórcy Cheezburger Network. Ben Huh postawił sobie za cel zidentyfikować problemy...

Jeśli macie ten sam problem co ja - wrażenie, że większość oglądanej na portalach informacyjnych i blogach treści, to kopia kopii, zupełnie nieadekwatna do waszych zainteresowań - to może was zainteresować nowy projekt twórcy Cheezburger Network. Ben Huh postawił sobie za cel zidentyfikować problemy aktualnego modelu prezentacji informacji, który nie zmienił się w znaczący sposób od 1899 roku i zaproponować alternatywę.

Według Huha, redaktorzy nie wiedzą, co my już wiemy - większość treści każdej informacji jest redundantna, ponieważ zawsze przedstawia tło danego wydarzenia, które najprawdopodobniej już znamy. Musi się ono jednak znajdować w każdej informacji. Co gorsza, często mała aktualizacja jest sprzedawana jako cały news, choć wystarczyłaby aktualizacja do pierwotnego tekstu.

Strony główne, wzorowane na gazetach już się nie sprawdzają - agregatory informacji i serwisy społecznościowe doprowadziły do tego, że coraz częściej trafiamy bezpośrednio do interesującej informacji z pominięciem strony głównej. Co gorsza, nie są archiwizowane więc, straciły też swoją kulturalną wartość - nie ma możliwość sprawdzenia, co było ważne dla redaktorów i czytelników np. gazeta.pl trzy lata temu.

Co gorsza, selekcja informacji na klasyczną stronę główną jest obliczana, pod statystycznego internautę i generowanie ruchu. Oznacza to, że często nie odpowiada naszym potrzebom. Zamiast interesującej nas informacji, otrzymujemy papkę, która majac zadowolić wszystkich czytelników nie zadowala w pełni nikogo.

Huh postanowił rozpocząć dyskusję na ten temat, która ostatecznie ma doprowadzić do stworzenia alternatywnego modelu prezentacji informacji. The Moby Dick Project jest teraz w stadium identyfikowania problemów i zbierania pomysłów. Ostatecznie może zaowocować platformą o otwartym kodzie, prawdopodobnie w modelu podobnym do Wordpressa, która zaimplementuje opracowane rozwiązania.

Jeśli chcecie przyłączyć się do dyskusji, polecam obserwowanie bloga Bena Huh, konta projektu na Twitterze, lub podzielenie się z nim swoimi spostrzeżeniami i pomysłami via benhuh+mobydick@gmail.com.

Trudno ocenić, jakie perspektywy ma Moby Dick, ale już samo rozpoczęcie dyskusji uważam za dobry znak. Od lat, przeglądanie stron głównych różnorodnych serwisów informacyjnych owocuje maksymalnie 2-3 przeczytanymi materiałami, ponieważ całą reszta kontentu jest nierelewantna. Tuningowanie klasycznych stron głównych już nie wystarcza, trzeba drastycznej zmiany, aby na nowo uczynić je efektywnym sposobem odnajdywania informacji. Mam nadzieję, że Moby Dick wskaże nowy kierunek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu