Startups

Testuję AdTaily na Antyweb

Grzegorz Marczak
Testuję AdTaily na Antyweb
53

O tym czym jest AdTaily pisałem już wcześniej. Zachęcony pierwszymi żywymi przykładami na to, że działa postanowiłem przetestować ten system reklam na swoim blogu (chodzi o opcje sprzedaży reklamy bezpośrednio przez widget). Na początek jednak kilka słów o interfejsie użytkownika i możliwościach....

O tym czym jest AdTaily pisałem już wcześniej. Zachęcony pierwszymi żywymi przykładami na to, że działa postanowiłem przetestować ten system reklam na swoim blogu (chodzi o opcje sprzedaży reklamy bezpośrednio przez widget).

Na początek jednak kilka słów o interfejsie użytkownika i możliwościach. Wewnątrz serwisu AdTaily wszystko wygląda tak jak być powinno czyli prosto. Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie naszego serwisu, dodanie opisu, odsyłacza do strony oraz zdefiniowanie słów kluczowych (oczywiście serwisów można dodać wiele). Wszystko było by pięknie gdyby nie jednak wada - na poziomie serwisu definiujemy cenę za reklamę za jeden dzień (box 125x125). W moim przypadku ceny reklam uzależnione są od tego w którym miejscu są one wyświetlane i tego na chwilę obecną w adtaily zrobić nie mogę. Wniosek jest prosty powinno dać się zdefiniować cenę na poziomie widgetu.Tworzenie samego widgetu jest równie proste jak definiowanie nowego serwisu. Podajemy tytuł box-u z reklamą, ustalamy kolor tła, ramek oraz definiujemy liczbę wyświetlanych jednocześnie reklam od 1 do 6. Układ bloku z reklamą dopasowuje się automatycznie do miejsca w którym jest umieszczony skrypt (i to dobrze działa).

Ostatnim krokiem jest umieszczenie kodu w miejscu w którym chcemy publikować reklamy. W trzech krokach przechodzimy cały proces i możemy zacząć zarabiać. Ważny element który pominąłem to możliwość moderacji reklam (tłumaczyć o co chodzi chyba nie trzeba) bez zaznaczenia tej opcji wszystko dzieje się chyba bez naszego udziału.

Jeśli chodzi o zarabianie to na chwilę obecną AdTaily dość wysoko sobie ceni możliwość korzystania z sprzedaży przez widget. Ustaliłem cenę na 10 PLN za jeden dzień emisji reklamy o wielkości 125x125. Jest to kwota brutto jaką dostanę W widgecie z tego co możecie zobaczyć (reklama jest umieszczona testowo na końcu każdego wpisu) widzimy już cenę 14,28 PLN - jak łatwo policzyć dostajemy tylko 70% z pieniędzy jakie zapłaci nam reklamodawca (no i musimy pamiętać o VAT-cie). Jeśli tak zostanie docelowo to przynajmniej dla mnie jest to za dużo, jak na opłaty za korzystanie z technologii do zarządzania i sprzedaży reklam. Rozmawiałem na ten temat z twórcami Adtaily, którzy mnie trochę uspokoili ponieważ planują schodzić z tej prowizji do jakichś mam nadzieję rozsądnych stawek.

Wracając jednak do samej instalacji i korzystania z reklam. Jak już napisałem proces konfiguracji i instalacji widgeta jest banalny. Równie prosto wygląda kupowanie reklamy. Klikamy w link który otwiera nam formularz w którym wskazujemy obrazek, opis, link, ilość dni i przechodzimy do płatności. Nie wiem jak długo trwa proces płatności ale zakładam, że cała operacja kończy się w przeciągu kilku minut i rozpoczyna się emisja reklamy.

Podsumowując, Adtaily prezentuje dobrze przemyślany i bardzo intuicyjny mechanizm sprzedaży reklamy na naszym serwisie. Jedyną wadą jaką teraz mogę wytknąć jeśli chodzi o logikę całego przedsięwzięcia to dość wysoka prowizja przy sprzedaży reklamy bezpośrednio przez widget.

Zapraszam do wykupienia testowych reklam na Antyweb. Reklamy wyświetlane będą pod każdym wpisem, a cena jest wyjątkowo atrakcyjna! Wszystko to jednak jest tylko na czas testów dlatego też ograniczę długość emisji do maksymalnie 3 dni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu