Google

Testuj gry i aplikacje na Androida bez instalowania ich - oto "nowość" od Google

Konrad Kozłowski
Testuj gry i aplikacje na Androida bez instalowania ich - oto "nowość" od Google
6

Tylko dlaczego tak świetne ułatwienia nie są tak popularne, jak powinny? To jest dobre pytanie i z niemałym zainteresowaniem będę śledził dalsze losy Instant Apps, dzięki którym od teraz "w locie" sprawdzimy także i gry.

Jeżeli wydaje Wam się, że o projekcie Instant Apps już słyszeliście, to macie rację. Google zaprezentowało takie rozwiązanie już jakiś czas temu - a dokładnie w trakcie konferencji Google I/O w 2016 roku. W trakcie wydarzenia miałem okazję sprawdzić od ręki w praktyce, jak działają Instant Apps i byłem pod niemałym wrażeniem. Do użytkowników pierwsze Android Instant Apps trafiły w styczniu 2017 roku, ale SDK wszystkim twórcom aplikacji udostępniono dopiero w maju 2017 roku.

Problem polega jednak na tym, że do tej pory niewielka liczba deweloperów zdecydowała się w takiej formie udostępnić swoje aplikacje - niezbędne jest bowiem odpowiednie ich przygotowanie (podzielenie na "paczki", które mogą być wczytywane w razie potrzeby), by wspierały przygotowaną przez Google platformę.

Google Play Instant - oby tym razem się udało

Teraz, w trakcie konferencji Game Developers Conference 2018, Google niejako ponownie wprowadziło to rozwiązanie pod nazwą Google Play Instant z naciskiem na promocję gier, które można w szybki i łatwy sposób sprawdzić jeszcze zanim pobierzemy je na smartfon.

Do działania Google Play Instant wymagana jest co najmniej wersja5.0 Lollipop Androida, a warto przypomnieć że jeszcze ten rok temu Google zapowiadało kompatybilność z wersją 4.4. Zmianie uległa też wielkość, jaką użytkownik może maksymalnie "streamować" z serwerów Google - z 4 megabajtów wzrosła do 10 megabajtów.

Jak na razie trwa zamknięta beta, co oznacza, że nie wszyscy deweloperzy mają możliwość sprawdzenia nowości w praktyce. Publicznie dostępna nowość będzie "na przestrzeni nadchodzących" miesięcy, co niestety niewiele nam mówi. Celem jest jednak, jak zawsze, odpowiednie dopracowanie technologii.

Źródło: VentureBeat

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu