Ciekawostki technologiczne

Testowanie kosmetyków na skórze z drukarki 3D? Jestem na tak!

Paweł Winiarski
Testowanie kosmetyków na skórze z drukarki 3D? Jestem na tak!
0

L'Oreal już od 2013 roku nie testuje swoich produktów na zwierzętach - firma przeniosła testy na fragmenty zrekonstruowanej w laboratorium skóry. Francuski gigant postanowił pójść krok dalej, biorąc się specjalny druk 3D. Aby sprawdzić, czy produkty firmy są bezpieczne dla ludzi, koncern postanow...

L'Oreal już od 2013 roku nie testuje swoich produktów na zwierzętach - firma przeniosła testy na fragmenty zrekonstruowanej w laboratorium skóry. Francuski gigant postanowił pójść krok dalej, biorąc się specjalny druk 3D.

Aby sprawdzić, czy produkty firmy są bezpieczne dla ludzi, koncern postanowił połączyć siły z firmą zajmującą się biowydrukami - Organovo. Urządzenie do tego służące używa dwóch głowic - jedna umieszcza ludzkie komórki, druga hydrożel wspierający matrycę. Z tego połączenia powstają próbki skóry. Warto dodać, że L'Oreal hoduje skórę już od 1980 roku. Licząca 60 osób ekipa (laboratorium w Lyonie) była do tej pory w stanie wyprodukować każdego roku 100 tysięcy próbek. Poza tym firma otrzymywała fragmenty skóry od chirurgów plastycznych. Próbki były rozdzielane na komórki, a następnie hodowane by osiągnąć rozmiar i kształt małego kwadratu liczącego pół centymetra. Cały proces zajmował około tygodnia. Dzięki nowemu rozwiązaniu będzie można go znacząco przyspieszyć.

Na chwilę obecną technologia jest w fazie planowania, ale niedługo powinna nabrać bardziej realnych kształtów. L'Oreal zachowa wszelkie prawa do uzyskanych w ten sposób tkanek i w zakresie kosmetyki, będzie mógł ich używać do woli. Organovo będzie natomiast mogło sprzedawać wyprodukowane tkanki do testów toksykologicznych, testów leków na receptę - mówi się również o transplantologii. Tworzenie tkanek wątroby i nerki przy pomocy specjalnych drukarek 3D brzmi jak coś, co mogłoby w przyszłości uratować komuś życie. I chociażby dlatego warto tej technologii kibicować. A przecież rezygnacja z testowania kosmetyków na zwierzętach to też super sprawa.

grafika: 1

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

zdrowieciekawostkidrukarki 3D