Konsole

Ciekły metal chłodzi lepiej niż pasta termiczna, dlatego znalazł się w PlayStation 5

Paweł Winiarski
Ciekły metal chłodzi lepiej niż pasta termiczna, dlatego znalazł się w PlayStation 5
Reklama

Do niedawna ciekły metal kojarzył mi się przede wszystkim z T-1000, przebiegłym Terminatorem wysłanym by zabić młodego Johna Connora. Ale wygląda na to, że od teraz będę go łączył z PlayStation 5, a spisuje się lepiej niż pasta termiczna.

Na pewno nie umknęła Wam informacja dotyczące systemu chłodzenia PlayStation 5. O tym, że zamiast pasty termicznej znajdzie się tam ciekły metal, mówiono jeszcze przed premierą. Jak zwykle w takich chwilach, dostajemy dużo obietnic, ale faktyczną przewagę jednego rozwiązania nad drugim pokazują dopiero dokładne testy. Steve z TronixFix zrobił właśnie taki test i wynik jest jasny - ciekły metal jest lepszym rozwiązaniem niż pasta termiczna, wygląda więc na to, że Sony dokonało słusznego wyboru - szczególnie w połączeniu z dwustronnym wentylatorem i konstrukcją parowo-komorową).

Reklama

Steve rozebrał dwie konsole PlayStation 5 i odłączył od nich wentylatory chcąc sprawdzić jak długo sprzęty podziałają bez nich, korzystając jedynie z ciekłego metalu lub pasty termicznej. Oto wyniki.

  • PS5 chłodzone ciekłym metalem działało przez 16 minut i 29 sekund
  • PS5 chłodzone pastą termiczną działało przez 13 minut i 12 sekund

Różnica jest więc zauważalna, choć trzeba zaznaczyć, że PS5 z pastą termiczną wypuszczało chłodniejsze powietrze, ale było głośniejsze i cieplejsze w środku. Steve stwierdził, że sprzęt poradzi sobie również jeśli zmienicie ciekły metal na pastę termiczną, ale nie popiera takiej decyzji.

Sony nie jest oczywiście jedyną firmą, która zastosowała w swoim sprzęcie chłodzenie ciekłym metalem. Jeszcze w kwietniu ASUS zapowiedział, że w ten sam sposób (dokładnie z użyciem Thermal Grizzly Conductonaut) traktuje procesory w swoich laptopach z serii Republic of Gamers co ma obniżyć temperaturę nawet o 10 do 20 stopni, co też oczywiście przekłada się na kulturę i stabilność pracy procesora.

źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama