Motoryzacja

Tesla dodała Polskę do swojego konfiguratora, można zamawiać wszystkie modele

KP
Kamil Pieczonka
14

Chyba nikt się nie spodziewał, że zaledwie kilka tygodni po uruchomieniu centrum serwisowego Tesli w Polsce, Elon Musk dorzuci nam możliwość zamawiania swoich samochodów przez stronę WWW. Tak się jednak właśnie stało i od piątku możecie już samodzielnie skonfigurować swoją Teslę, która trafi do was na początku 2020 roku.

Konfigurator samochodów Tesli dostępny w Polsce

Wygląda na to, że Tesla coraz śmielej zaczyna spoglądać na Europę Środkową i Wschodnią. W piątek poza Polską, konfigurator na stronie został udostępniony również dla Węgrów, Rumunów oraz Słoweńców. Co ciekawe swojej Tesli bezpośrednio do kraju nie mogą zamówić np. Czesi czy Słowacy. Trudno określić jakim kluczem kieruje się koncern dowodzony przez Elona Muska. Z jednej strony Polska to z tej czwórki największy rynek, na którym sprzedało się ponad 500 000 aut w 2018 roku, z drugiej strony mamy Słowenię, gdzie sprzedaje się zaledwie 70 000 nowych aut rocznie. Rumunia jest o tyle naturalnym kierunkiem, że funkcjonują tam bardzo duże dopłaty do aut elektrycznych. W Polsce nawet najtańszy Model 3 nie załapie się na dopłaty, w najnowszej wersji rozporządzenia ministerstwo nadal utrzymało dla aut osobowych limit ceny na poziomie 125 000 PLN.

A skoro już o cenie mowa, za Model 3 to kwota rzędu 40 380 euro, ale jest to prawdopodobnie wartość netto, do której trzeba doliczyć 23% podatku VAT. Wtedy wyjdzie 49 670 euro, co w przybliżeniu daje kwotę 217 000 PLN, licząc po aktualnym kursie złotówki. Nadal jest to całkiem sporo, ale chętni pewnie i tak się znajdą. W tej chwili po konfiguracji własnego pojazdu trzeba zapłacić tylko zaliczkę w wysokości 2000 euro. Dostawa planowana jest na początek 2020 roku, oznaczać by to mogło, że wtedy Tesla będzie już wydawać swoje auta w Polsce. Przeczą temu nieco warunku opisane w ostatnim kroku, gdzie mowa jest o odbiorze auta z fabryki w Holandii, ale wygląda na to, że to zwyczajny błąd. Zamawiając obecnie samochód w Niemczech czy Holandii, otrzymamy go już we wrześniu, można zatem oczekiwać, że Tesla daje sobie jeszcze kilka miesięcy na dopracowanie logistyki w Polsce, a może nawet otwarcie salonu sprzedaży.

Póki co musimy się zadowolić centrum serwisowym, które zostało uruchomione kilka tygodni temu w Warszawie. Miejmy nadzieje, że za tym pójdą też inwestycje w stacje Supercharger, których w tej chwili w Polsce jest tylko 4.

Fabryka Tesli powstanie w Niemczech?

Przy okazji warto wspomnieć, że w ostatnich dniach odżył temat uruchomienia fabryki samochodów (Gigafactory 4) w Europie, która prawdopodobnie powstanie w Niemczech. Decyzja co do lokalizacji ma zapaść w tym kwartale, więc do końca września. Obecnie największe szanse daje się Dolnej Saksoni, która graniczy z Holandią, gdzie Tesla ma już montownię, w której dokonuje się finalnego montażu modeli S i X oraz testuje auta. Europejska fabryka miałaby powstać do końca 2021 roku. Do końca tego roku ma być uruchomiona chińska fabryka, która jest już na ukończeniu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: