Startups

Ten startup rozwiązuje problemy nie tylko aptek, ale i pacjentów

Jakub Szczęsny
Ten startup rozwiązuje problemy nie tylko aptek, ale i pacjentów
16

Zdarzało się Wam odbywać miejskie wycieczki po lek, którego nie sposób było znaleźć w pobliskim punkcie aptecznym? Temat dla mnie na czasie, ostatnio miałem bardzo dużo styczności z państwową opieką zdrowotną, lekarzami i szpitalami. Otrzymawszy receptę ze szpitala nie miałem większego problemu z wy...

Zdarzało się Wam odbywać miejskie wycieczki po lek, którego nie sposób było znaleźć w pobliskim punkcie aptecznym? Temat dla mnie na czasie, ostatnio miałem bardzo dużo styczności z państwową opieką zdrowotną, lekarzami i szpitalami. Otrzymawszy receptę ze szpitala nie miałem większego problemu z wykupieniem leków (głównie popularnych, silnych przeciwbólowych oraz antybiotyku). Co jednak zrobić, gdy czeka nas dłuższa wyprawa po specyfik, którego najzwyczajniej w świecie w aptekach brakuje?

GdziePoLek.pl może pomóc w znalezieniu apteki, która pozwoli nam zakupić żądany lek

Założenie jest bardzo proste. Strona internetowa oferuje bazę aptek, które zgłaszają dostępność swoich leków. Tym samym użytkownik wpisując nazwę specyfiku oraz miasto, w którym zamierza nabyć medykament ma możliwość odnalezienia najbliższej (bądź najtańszej) placówki. W sytuacjach nagłych taki projekt wydaje się być naprawdę przemyślany. Może okazać się również pomocny, gdy zależy nam na jak najmniejszej cenie leku - te są czasem tak zawrotne, że opłaca się szukać nie tylko mniej łakomych na pieniądze aptek, ale również zamienników. Dla niektórych ludzi różnica rzędu 20 złotych może być naprawdę ważna - szczególnie przy kosztach leczenia trudnych i wymagających intensywnego leczenia chorób. Leki dla astmatyków są na przykład niesamowicie drogie, podobnie jak i okresowe wizyty u alergologa, czy pulmonologa.

Oprócz prezentowania danych na temat leku, (jego skrócone przeznaczenie, forma), strona posiada bogatą bazę wariantów. I tak oto Budesonid, popularny lek w chorobach obturacyjnych płuc to właściwie kilka specyfików pod jedną nazwą handlową. Otrzymując receptę od specjalisty, bardzo ważne jest to, aby trafić z danym wariantem.

GdziePoLek.pl pobiera dane z Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL w połączeniu z własnym katalogiem dostępności medykamentów w partnerskich placówkach. Dzięki BAZYL-owi, GdziePoLek.pl ma informacje na temat żądanego leku i może zweryfikować, czy np. specyfikowi nie wygasło dopuszczenie do obrotu.

Startup pomocny również dla aptek

Zgodnie z wprowadzoną w 2012 roku ustawą refundacyjną, apteki nie mają prawa się reklamować. Zapis w ustawie zamiast przynieść korzyści zarówno dla aptek, jak i pacjentów przyniósł skutki odwrotne do zamierzonych. Przede wszystkim, ceny leków nie spadły (a według niektórych nawet wzrosły). Ponadto, dostępność leków również nie jest na wyższym poziomie. Zwolniono również tysiące aptekarzy - powstanie startupu, który będzie dobrą bazą punktów aptecznych również z podziałem na dostępność w nich określonych specyfików to w pewnym stopniu szansa na choćby częściową naprawę tego, co zostało zepsute wraz z reformą refundacyjną.

Jest jeszcze wiele do dopracowania

Projekt cierpi głównie z powodu małej liczby partnerskich placówek - z powodu tego sens korzystania z GdziePoLek.pl jest jedynie w Warszawie, choć wydaje mi się, że w i tak bardzo ograniczonym stopniu. Mam jednak szczerą nadzieję na to, że w niedługim czasie to się poprawi. Warto pisać o takich projektach także z tego względu - większa dostępność aptek w bazie to nie tylko korzyści dla aptek, ale i pacjentów.

Strona projektu: GdziePoLek.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

leki