Startups

Tak kończy się historia polskiego Filmastera. Firma została w całości kupiona przez Samba TV!

Grzegorz Marczak
Tak kończy się historia polskiego Filmastera. Firma została w całości kupiona przez Samba TV!
5

Historia Filmaster jest prawie tak stara jak historia polskich startupów. No dobra, trochę żartuję, ale faktycznie sporo czasu upłynęło od 2009 roku, kiedy to powstała pierwsza wersja serwisu i usług jakie świadczy. Z tego co pamiętam, początkowo była to usługa/aplikacja rekomendująca filmy, z c...

Historia Filmaster jest prawie tak stara jak historia polskich startupów. No dobra, trochę żartuję, ale faktycznie sporo czasu upłynęło od 2009 roku, kiedy to powstała pierwsza wersja serwisu i usług jakie świadczy.

Z tego co pamiętam, początkowo była to usługa/aplikacja rekomendująca filmy, z czasem jednak zmieniając się w silnik do rekomendacji treści video (sprzedawany w modelu SaaS). Silnik, który mógłby być wykorzystywany zarówno przez sieci kablowe jak również systemy Smart TV. W swojej historii Filmaster pozyskał finansowanie z PARP, jak również wsparcie finansowe od niemieckiego HackFwd. Biznes Filmastera wspierał też Krzysztof Kowalczyk z Hardgamma Rebels, który pomagał również w zawarciu ostatniej transakcji w życiu tej usługi.

Później długo nic nie było słychać o Filmasterze, zaczęła się praca nad pozyskiwaniem klientów, a rynek to łatwy nie jest. Nadzieje jakie firma wiązała z Google TV były chyba przedwczesne, ponieważ jak wiem projekt ten nie doczekał się sukcesów na rynku.

Z Archiwum Antyweb, tak kiedyś wyglądała aplikacja Filmastera

Dziś jednak historia Filmastera kończy się, niespodziewanie, ale optymistycznie. 100% udziałów w firmie przejmuje amerykańska firma Samba TV. Kwota transakcji nie jest ujawniona. Techcrunch podał, że jest to nieco powyżej 1 miliona euro. Borys Musielak w rozmowie ze mną powiedział, że jest to kwota wyssana z palca. W rozliczeniu za udziały jest natomiast i gotówka i akcje Samba TV.

Borys ze swoim teamem zostają w firmie, Borys będzie pełnił funkcję Head of European Operations dla Samba TV.

Serdecznie gratuluje zespołowi Filmastera. Niezależnie od tego czy kwota transakcji to 1 milion euro czy więcej. Ważne, że firma została dostrzeżona, a jej potencjał i technologia będzie wykorzystana.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu