Mobile

Temat Holo kluczem do unifikacji Androida. Wszystko teraz w rękach developerów

Grzegorz Ułan
Temat Holo kluczem do unifikacji Androida. Wszystko teraz w rękach developerów
Reklama

Kiedy pierwszy raz miałem przyjemność skorzystania z nowej odsłony Androida - ICS, moje pierwsze wrażenie jakie odniosłem i podzieliłem się nim z Wami...


Kiedy pierwszy raz miałem przyjemność skorzystania z nowej odsłony Androida - ICS, moje pierwsze wrażenie jakie odniosłem i podzieliłem się nim z Wami, to wyraźne dążenie Google do unifikacji swojego mobilnego systemu. Po raz pierwszy każda natywna aplikacja w Android 4.0 sprawiała wrażenie spójności z całym systemem. Była to nie tylko zasługa wyglądu, ale i mocnej integracji zainstalowanych aplikacji z systemem.

Reklama

Jednak wbudowane aplikacje Google, jak Gmail, Dokumenty czy Google Reader to nie wszystko. Jest szereg niezbędnych aplikacji, które instalujemy w naszym telefonie i są dziełem zewnętrznych developerów. Sukces zamysłu Google leży więc w ich rękach i to czy będą powstawać aplikacje dostosowane do tych zaleceń zadecyduje o jego powodzeniu.

Google nie pozostawia też tej idei samej sobie. Wspiera, pomaga i instruuje. Oprócz wspomnianej strony z zaleceniami (do wydania Androida 4.0, strona android.com była w głównej mierze "martwym" serwisem) powstają inne, jak Android Developers - Google+ czy też, już ze szczegółowymi instrukcjami - Blog Android Developers. Główny nacisk kładziony jest oczywiście na nowy temat Androida - Holo

Spójrzmy teraz na jedną z pierwszych aplikacji, która według mojej oceny w pełni z tymi zaleceniami została stworzona - Notes for ICS with Tasks sync.




Na początek wygląd tematu. Oczywiście są dwa do wyboru, czyli Light oraz Dark. Dodatkowo możemy zmienić rozmiar czcionki w skali od 12sp - 30sp oraz wybrać jej rodzaj, spośród trzech dostępnych - Sans, Serif oraz Monospace.




Funkcjonalnie to w pełni zintegrowana mobilna wersja Listy zadań, którą znamy z Gmaila z możliwością tworzenia list, dodawania do nich poszczególnych zadań, notatek oraz ich synchronizacji. Tworzone zadania możemy wysyłać na Gmaila, Google+, Google Dokumenty oraz poprzez SMS i Bluetooth. Nie zabrakło też widgetu na pulpit, również wykonany w temacie nie odbiegającym od domyślnie instalowanych w Androidzie 4.0. Dodatkowo jest możliwość zmiany jego rozmiaru na pulpicie.

Reklama

Sam wygląd powinien oczywiście też iść w parze z integracja z systemem. Sprawdziłem więc czy program ten pojawił się w opcjach synchronizacji wraz z innymi aplikacjami Google.


Reklama

Jest i działa automatycznie. Zsynchronizowało mi wszystkie listy i zadania im przypisane wraz z datami.


Sama aplikacja zoptymalizowana jest pod kątem używania jej na tabletach. W przyszłości planowane jest dodanie funkcji, których akurat brakuje w Liście zadań od Google, czyli:

  • Zakładanie haseł na poszczególne notatki
  • Zawiadomienie o terminach zadań
  • Import/Export listy zadań

Aplikacja ta zostaje na moim HTC jako notatnik i lista zadań w jednym w oczekiwaniu na pozostałe aplikacje, z których korzystam, wykonane w konwencji nowego Androida. Cieszy fakt, że zaczynają powstawać, czyniąc ten system bardziej spójnym i przez to bardziej przyjaznym w użytkowaniu.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama