Technologie

Technologie chmurowe też mają swoich bohaterów!

Redakcja Antyweb
Technologie chmurowe też mają swoich bohaterów!
0

Technologie chmurowe też mają swoich bohaterów! Jednym z nich jest Adam Smolnik, pierwszy polski AWS Community Hero i jeden z kilkunastu w Europie. Oto, jak wyglądała droga od pasjonata technologii chmurowej, który poświęcił aż cztery lata na zdobycie pierwszych sześciu certyfikatów kompetencyjnych AWS, do zostania bohaterem cloud computingu.

  1. Kiedy i w jaki sposób zainteresowałeś się Amazon Web Services?

Jak zwykle pomógł mi przypadek. Latem 2012 roku zauważyłem interesującą ofertę pracy w firmie Kroll Ontrack w Katowicach - firma poszukiwała osoby na stanowisko Senior Java Developer do zupełnie nowego, wówczas bardzo nowatorskiego projektu (nawet jak na warunki amerykańskie), który z założenia i od samego początku miał być implementowany na chmurze Amazon Web Services. Wówczas nie bardzo wiedziałem, czym tak naprawdę jest ta chmura, a o AWS nie miałem zielonego pojęcia. To też sprawiło, iż sam projekt i nowa, nieznana technologia stanowiły dla mnie wyzwanie. A że ja lubiłem zdobywać nowe, nieznane „lądy”, więc postanowiłem wziąć udział w rekrutacji. I udało się, a moje krótkie wahania związane z podjęciem nowego wyzwania skutecznie rozwiał Dawid Pytel, ówczesny menadżer projektu po stronie polskiej. Tak zaczęła się moja przygoda z Amazon AWS, która trwa nieustannie do dzisiaj. Już prawie 7 lat, a końca jej nie widać.

  1. Na czym polega program AWS Heroes?

Amazon AWS stara się znaleźć osoby szczególnie zaangażowane w popularyzację technologii chmurowych, zwłaszcza chmury Amazon Web Services. Następnie zaprasza je do programu AWS Heros - przez co wspiera i ułatwia komunikację, wymianę wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy uczestnikami programu. Ponadto mocno eksponuje oraz promuje sylwetki, dokonania czy też wydarzenia organizowane przez AWS Heroes. Każdy z nas ma swoje miejsce na oficjalnym portalu Amazon AWS Heros.

  1. Jak zostałeś AWS Community Hero?

Po prostu w 2015 roku otrzymałem zaproszenie do programu :) . Tak prostu. Ale tak naprawdę nominacja do programu AWS Hero to efekt ciężkiej pracy - gdzieś tam zauważonej i zarejestrowanej przez Amazona – związanej z moim bezpośrednim zaangażowaniem w proces tworzenia zrębów społeczności użytkowników Amazon AWS w Polsce. Również prowadzenie warsztatów związanych z chmurą AWS-a, udział w konferencjach, gdzie jako jedna z pierwszych osób w Polsce opowiadałem o chmurze, ukazując jej ogromny potencjał, nie pozostały bez echa i pewnie miały także wpływ na moją nominację do zacnego grona Amazon AWS Heroes. Ponadto w 2014 roku, razem z moimi kolegami z projektu (wspomnianego na początku naszego wywiadu) wymyśliliśmy i przygotowaliśmy konferencję Cloudyna 2014. Zorganizowana w Katowicach, Cloudyna stała się z czasem marką rozpoznawalną nie tylko w Polsce, ale i na świecie. I z pewnością jest to najciekawsza, najbardziej merytoryczna konferencja chmurowa w Europie Centralnej. Zapraszamy także na Cloudynę 2019, oczywiście w Katowicach.

  1. Jaki w tym udział miał fakt, że współzakładałeś polskie AWS User Group?

Jak już wspomniałem wcześniej, moje zaangażowanie w tworzenie Amazon AWS User Group Poland miało istotny wpływ na zaproszenie mojej osoby do programu AWS Heroes. Warto przypomnieć, iż pierwsze oficjalne spotkanie Amazon AWS User Group Poland odbyło się w Katowicach w dniu 24 marca 2014 roku. Zaczynaliśmy skromnie, od 33 uczestników na pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu. Obecnie grupa Amazon AWS UG Poland na Meetup-ie liczy sobie już 3000 zarejestrowanych członków. I codziennie ich przybywa!

  1. Jesteś jednym z kilkunastu AWS Heroes w Europie. Jakie to uczucie?

Przyjemne na pewno. Ale jeszcze przyjemniejsze było w 2015 roku, gdy byłem trzecim nominowanym Amazon AWS Hero w Europie, i oczywiście pierwszym w Polsce. Niewątpliwie była to, i sumie nadal jest pewna forma nagrody i wyróżnienia całej polskiej społeczności skupionej wokół Amazon AWS na tle całego świata. A ja czuję się reprezentantem tej społeczności. Natomiast uczuciu niewątpliwej satysfakcji stale towarzyszy poczucie obowiązku, aby będąc wyróżnionym w ten szczególny sposób, dalej wspierać rozwój grupy Amazon AWS w Polsce, a także krzewić wiedzę i pomagać zdobywać umiejętności w zakresie chmury Amazona.

  1. Oprócz tytułu Amazon AWS Hero posiadasz jeszcze inny unikalny tytuł Champion-a. Co to jest za tytuł?

Amazon AWS Instructor Champion to tytuł przyznawany autoryzowanym instruktorom Amazon AWS, którzy posiadają odpowiednią liczbę certyfikatów oraz uprawnienia do prowadzenia większej liczby autoryzowanych szkoleń Amazon AWS. Ja staram się łączyć funkcję Architekta Chmurowego, pracując w Hostersach z rolą trenera AWS w CloudTeam.pl. Obydwie firmy są autoryzowanymi przedstawicielami Amazon AWS w Polsce. Pierwsza z zakresu konsultingu, DevOps i Well-Architected – druga z zakresu edukacji. Staram się łączyć teorię z praktyką – uczestnicy prowadzonych przeze mnie szkoleń mogą liczyć na solidną dawkę teoretycznej i przede wszystkim praktycznej wiedzy. Chętnie dzielę się doświadczeniami zdobywanymi w boju podczas codziennej pracy jako Cloud Architect w Hostersach, gdzie implementujemy setki różnych architektur i rozwiązań na chmurze Amazon AWS.

  1. W branży IT coraz ważniejsze stają się certyfikacje kompetencji. AWS też podążą tą ścieżką. Który certyfikat był dla Ciebie najtrudniejszy do zdobycia? Ile już zgromadziłeś certyfikatów? Ile czasu Ci to zajęło?

Zacznę od ostatniego pytania – na zdobycie 6 certyfikatów poświęciłem 4 lata. Wydaje się to sporym kawałkiem czasu. Ale to bardziej wynika z pewnej mojej filozofii „certyfikacyjnej”. Nie traktuję certyfikatu jako celu samego w sobie. Nie uczestniczę w wyścigu na liczbę posiadanych certów. Certyfikat dla mnie pełni dwojaką funkcję: po pierwsze wymagania certyfikacyjne są dla mnie pewną wskazówką, jaki materiał i umiejętności powinienem posiąść, na jakich zagadnieniach powinienem się skupić – a to jest obecnie krytyczne, aby z natłoku informacji wyselekcjonować te najbardziej istotne i przydatne. Drugą funkcją certyfikacji wedle mojej filozofii to sprawdzenie samego siebie – zwykle po 4 czy nawet 6 miesiącach intensywnej nauki – egzamin to wówczas przyjemna wisienka na torcie. Może trochę wstyd się przyznać, ale przygotowywania do certyfikacji AWS Certified Solutions Architect – Professional zajęły mi prawie 2 lata. Dopiero po dwóch latach, po zdobyciu certyfikatu AWS Certified Solutions Architect – Associate, zdecydowałem się podejść do poziomu Professional – i dla mnie to był właśnie najtrudniejszy egzamin AWS-a.

  1. Co byś rekomendował młodym adeptom chmury, którzy chcieliby rozpocząć pierwsze kroki w AWS? Od czego zacząć?

Amazon AWS oferuje sporo darmowych kursów online, które pomogą świadomie i bezpiecznie używać chmury Amazon AWS. Natomiast, jeśli posiadamy jakiś budżet firmowy przeznaczony na edukację, warto go spożytkować na kurs przeprowadzany w autoryzowanym ośrodku np. CloudTeam.pl. Następnie uzbrojony w podstawą wiedzę o AWS-ie, można założyć sobie konto na Amazon AWS i skorzystać z dostępnego Free Tier. Tam możemy poeksperymentować oraz zbudować i uruchomić nasze pierwsze aplikacje chmurowe. Kolejnym ważnym krokiem w edukacji chmurowej jest zmierzenie się z certyfikacją Amazon AWS poprzedzone miesiącami nauki oraz ćwiczeń praktycznych. Na szczęście większość, a w zasadzie wszystkie (z małymi wyjątkami) architektury, serwisy oraz przypadki użycia możemy przećwiczyć na własnym koncie AWS.

  1. AWS jest dominującym graczem na rynku dostawców usług modelu IaaS. Z czego to wynika?

Na pewno ważnym czynnikiem jest skala działania i dostępność infrastruktury. Przypomnijmy, to ponad 20 regionów AWS-a rozproszonych po całym świecie, 187 lokalnych punktów obecności (187 Points of Presence , w tym 176 Edge Locations oraz 11 Regional Edge Caches) dostępnych dla każdego użytkownika. Kolejnym ważnym aspektem jest doskonała integracja serwisów stanowiących fundament modelu IaaS: VPC (Virtual Private Cloud) – logiczna prywatna sieć w pełni konfigurowalna przez użytkownika, IAM (AWS Identity and Access Management) – spójny model bezpieczeństwa zintegrowany ze wszystkimi serwisami, EC2 – maszyny wirtualne, Elastic Load Balancing, czy też mechanizm skalowania (Auto Scaling Groups) i monitorowania (CloudWatch). IaaS w wydaniu Amazon AWS pozwala na łatwe komponowanie nawet skomplikowanych architektur. Specjalnie użyłem słowa „komponowanie”, gdyż faktycznie implementacja infrastruktury sprowadza się do łączenia ze sobą gotowych do użycia komponentów, w postaci serwisów i zasobów chmury Amazon AWS. Dodam jeszcze dwa elementy składające się na sukces amazonowego modelu IaaS: To różnorodność typów i dostępnych konfiguracji maszyn wirtualnych EC2 oraz elastyczny i występujący w kilku opcjach model płatności (On-Demand, Reserved Instances, and Spot Instances). I jeszcze jedna zasadnicza zaleta Amazon AWS: Niezawodność działania – awarie zdarzają niezwykle rzadko. A jeśli dodatkowo zaprojektujemy nasze infrastruktury wedle najlepszych praktyk HA (High Availability – wysokiej dostępności), które zresztą AWS bardzo mocno propaguje udostępniając szereg publikacji na temat HA w postaci „Whitepapers”, wystąpienie awarii powinno pozostać niezauważone przez użytkowników naszego systemu wdrożonego na chmurze Amazona i automatycznie obsłużone przez jej mechanizmy HA.

  1. Jak oceniasz poziom adaptacji chmury w Polsce?

Jeszcze jest sporo do zrobienia, choć porównując stan z roku 2014 stopień świadomości klientów oraz liczba wdrożeń wzrosła znacząco. Trend jest wzrostowy, a kierunek ku chmurze raczej nieodwracalny. Trudno walczyć z faktami widząc zalety tej technologii. Warto wspomnieć, że trend ten jest kreowany także przez startupy, które pojawiają się w naszym kraju jak grzyby po deszczu. A dla startupów chmura, zwłaszcza Amazon AWS to naturalne środowisko wdrożeniowe i rozwojowe.

--

Adam Smolnik – pierwszy polski AWS Community Hero, współzałożyciel AWS User Group Poland i posiadacz ogromnej ilości certyfikatów AWS. Adam pracuje w Hostersi Sp. z o.o., jest architektem chmury. Wcześniej pracował jako architekt i developer w firmach takich, jak EPAM Systems, IBM, Ontrack Polska, Pitney Bowes Polska czy ComputerLand (obecnie Sygnity S.A.). Aktywny prelegent na konferencjach poświęconych cloud computingowi, instruktor z zakresu Amazon Web Services i języka programowania Java.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu