Google

Tak Google wspomina 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Tak nauczyciele powinni prezentować to w szkołach

Tomasz Popielarczyk
Tak Google wspomina 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Tak nauczyciele powinni prezentować to w szkołach
Reklama

Google często angażuje się w różnego rodzaju akcje związane z kulturą, historią oraz obchodami ważnych dla świata (kraju) wydarzeń. Takim niewątpliwie...

Google często angażuje się w różnego rodzaju akcje związane z kulturą, historią oraz obchodami ważnych dla świata (kraju) wydarzeń. Takim niewątpliwie jest 70. rocznica wyzwolenia Auschwitz, którą kalifornijska firma również w nietuzinkowy sposób uhonorowała, udostępniając ogrom interesujących materiałów w ramach swojego projektu Google Cultural Institute.

Reklama

Na swoim oficjalnym blogu Google Polska informuje o uruchomieniu dwóch pokazów związanych z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Projekt został zrealizowany we współpracy z we współpracy z Muzeum Auschwitz oraz Fundacją USC Shoah.

W ramach Google Cultural Institute już od 2011 roku w sieci udostępniane są archiwa z Muzeum Auschwitz w formie cyfrowej. Dzisiaj dołączają do nich dwie internetowe wystawy: “Ewakuacja i wyzwolenie Auschwitz” oraz “Sonderkommando”. Obie stworzono w oparciu o znalezione w archiwach muzeum materiały. Obie bazują na nowoczesnych technologiach webowych i w bardzo przystępny oraz ciekawy sposób przedstawiają wydarzenia z tamtego okresu historycznego. Co prawda, nie do końca dobrze dostosowano typografię i część tekstu ma zdecydowanie za mały i niezbyt wyraźny font, ale efekty i tak robią piorunujące wrażenie.


Na tym nie koniec, bo materiały dostarczone przez Fundację USC Shoah posłużyły do stworzenia innej wystawy, zatytułowanej  "70 historii z Auschwitz", gdzie można zobaczyć wywiady z ocalałymi i świadkami. Ponadto na YouTube udostępniono 15-minutowy, wyprodukowany przez Stevena Spielberga film upamiętniający te wydarzenia.

Warto dodać, że Google będzie również na żywo dziś na YouTube transmitował obchody, które rozpoczną się o 15:30 przed Bramą Śmierci obozu w Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu.

Przygotowane materiały są bardzo wartościowe i w ciekawy oraz przystępny sposób dostarczają informacji na temat samego obozu oraz jego wyzwolenia. Chciałbym, żeby nie skończyły one jedynie jako ciekawostka w internecie, po którą sięgną studenci przy okazji tworzenia referatów lub prezentacji. To bowiem doskonałe narzędzie edukacyjne, które może posłużyć do zorganizowania nietuzinkowej lekcji historii (wystarczy projektor i ściana, na którą można rzucić obraz - wysiłek zatem niewielki). Trudno mi wyobrazić sobie bardziej zapadający w pamięć i interesujący sposób na przekazywanie wiedzy dotyczącej wydarzeń sprzed 70 lat. A chyba nikt nie ma wątpliwości, że wręcz należy to robić.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama