Microsoft

Tak będzie wyglądać centrum powiadomień w Windows Phone 8.1

Konrad Kozłowski
Tak będzie wyglądać centrum powiadomień w Windows Phone 8.1
48

Microsoft szykuje sporą aktualizację dla swojego mobilnego systemu operacyjnego, a wszystkie nowości mają zostać przedstawione już w kwietniu podczas konferencji BUILD. Dla użytkowników słuchawek z Windows Phone, najprawdopodobniej najważniejszą zmianą będzie pojawienie się wyczekiwane od dłuższego...

Microsoft szykuje sporą aktualizację dla swojego mobilnego systemu operacyjnego, a wszystkie nowości mają zostać przedstawione już w kwietniu podczas konferencji BUILD. Dla użytkowników słuchawek z Windows Phone, najprawdopodobniej najważniejszą zmianą będzie pojawienie się wyczekiwane od dłuższego czasu centrum powiadomień. Dziś wiemy już, jak będzie ono wyglądać.

Jako posiadacz smartfona z mobilnymi "okienkami" wielokrotnie przekonałem się o tym, jak świetnym rozwiązaniem są aktywne kafelki zapełniające główny ekran. Popularny "rzut okiem" wystarczy, by sprawdzić co ominęło nas, gdy telefon spoczywał w kieszeni. Wiadomości sms, nieodebrane połączenia, e-maile, wiadomości na portalach społecznościowych, aktualna pogoda i wiele, wiele więcej. Problem jednak pojawiał się w sytuacji, gdy otrzymane powiadomienie dotyczy aplikacji, która nie jest obecna na ekranie startowym w formie kafelka - na pełnej liście zainstalowanych programów niedostępne są żadne oznaczenia odnośnie powiadomień, więc niewskazane jest przegapienie znikającego po kilku sekundach tzw. "tosta".

Obecność centrum powiadomień w Windows Phone 8 jest więc bardziej niż wskazana. Rozwiązałoby ono także jeszcze jeden problem, a mianowicie kwestię rozrzucenia powiadomień po całym głównym ekranie. Jak pisałem powyżej, w pewnych zastosowaniach kafelki są niezwykle wygodne, lecz jeśli chcemy szybko przejrzeć listę odebranych notyfikacji, to jest to po prostu niemożliwe. W odpowiedzi na takie zapotrzebowania, Microsoft przygotował własną wizję centrum powiadomień. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Wykonanie krótkiego gestu palcem od górnej krawędzi ekranu ku dołowi spowoduje wyświetlenie panelu z szybkimi ustawieniami takich funkcji jak Wi-Fi, Bluetooth, tryb samoloty i inne. Dostępne będą cztery pozycje, które będziemy mogli dostosować według własnych potrzeb. Ponadto na panelu znajdziemy takie informacje jak aktualna data i procentowy stan naładowania baterii. Jeżeli wydłużymy opisany wcześniej gest, aktywujemy centrum powiadomień, określane przez Microsoft mianem "Action Center".

Tam spotkamy się ze znajmym widokiem pogrupowanych powiadomień, które mogą być usuwane, dodawane i edytowane niezależnie od działań użytkownika. Oznacza to, że powiadomienie o nowej wiadomości na Facebooku zostanie usunięte, gdy zapoznamy się z nią na innym urządzeniu. Większość kart została już odkryta i wiemy, że Windows Phone 8.1 przyniesie także między innmi niezależne ustawienia głośności dzwonków i multimediów oraz asystenta głosowego Cortana, konkurencyjnego dla Siri i Google Now. Im bliżej premiery, tym nasza wiedza na temat nowości powinna być coraz obszerniejsza, choć po cichu liczę także na choć jedną, miłą niespodziankę.

Źródła: WMPoweruser, The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu