Telekomy

T-Mobile nauczył się w łączenie usług. Jak wypada teraz na tle konkurencji?

Grzegorz Ułan
T-Mobile nauczył się w łączenie usług. Jak wypada teraz na tle konkurencji?
46

Operator T-Mobile poinformował wczoraj o udostępnieniu oferty łączonej, w ramach której klienci mogą dobierać sobie kolejne usługi, płacąc za nie mniej niż w osobnych ofertach. Zobaczmy jak wypada ona na tle podobnych ofert u konkurencji.

T-Mobile do tej pory dość niemrawo radził sobie z wdrożeniem oferty konwergentnej. Miał co prawda ofertę rodzinną w abonamencie głosowym oraz łączenie oferty głosowej ze światłowodami i z osobna z telewizją, Netfliksem czy Amazon Prime, ale oferta rodzinna prosi się aż o możliwość zamawiania na jednym koncie wszystkich usług - kolejnych numerów, internetu stacjonarnego czy telewizji z konkretną obniżką ceny za każdą z nich.

Łączenie usług w ofercie konwergentnej T-Mobile

W końcu się udało i klienci tego operatora mogą łączyć już różne usługi na jednym koncie, płacąc za nie mniej. O ile mniej?

W przypadku oferty głosowej za każdy kolejny numer na koncie płacimy 20 zł mniej - przy taryfach T-Mobile S za 45 zł miesięcznie, T-Mobile M za 55 zł miesięcznie i T-Mobile L za 75 zł miesięcznie. Podobnie jest w ofercie z dostępem do 5G, gdzie wszystkie plany uwzględnione są w ofercie łączonej.

Za dowolny pakiet światłowodów zapłacimy teraz mniej o 15 zł, do tego przez pół roku mamy je za darmo - płacimy więc za każdy z nich przez 18 miesięcy.

Podobnie w przypadku wyboru w to miejsce któryś z pakietów domowego internetu mobilnego lub telewizji - pakiet i 110 kanałów telewizyjnych w IPLA wraz z dekoderem.

Ile dokładnie można zaoszczędzić? Zakładamy tu 3 numery w abonamencie głosowym w taryfie T-Mobile M - pierwszy numer płaci normalną cenę 55 zł miesięcznie, dwa pozostałe po 35 zł, razem 70 zł. Łącznie abonamenty komórkowe wyniosą nas 125 zł. Poza ofertą łączoną - 165 zł. Zaoszczędzone mamy więc na razie 40 zł.

Dobieramy do tego najtańsze światłowody z limitem do 300 Mb/s, które normalnie kosztują 59 zł miesięcznie. W ofercie łączonej zapłacimy za nie 44 zł miesięcznie. Musimy tu jeszcze uwzględnić pół roku za darmo. Tak więc 44 x 18 = 792, czyli 33 zł miesięcznie, co daje nam kolejne 26 zł oszczędności. Razem mamy już 66 zł.

Pozostaje jeszcze telewizja. Pakiet IPLA ze 110 kanałami i dekoderem kosztuje normalnie 55 zł miesięcznie, po rabacie 30 zł. Za całość więc oszczędzamy 81 zł miesięcznie, czyli trzyosobowa rodzina za abonament głosowy, światłowody i telewizję oszczędzi przez cały okres umowy 1 944,00 zł.

Łączenie usług w ofercie konwergentnej Orange

W Orange ciężko będzie wyliczyć oszczędności, bo telewizja sprzedawana jest tylko w pakiecie ze światłowodami. Ale spróbujmy oszacować cały koszt i go porównać.

W przypadku oferty głosowej podobnie jak w T-Mobile za każdy dodatkowy numer płacimy 20 zł mniej. Tak więc w Planie Mobilnym 55 za 55 zł miesięcznie, za trzy numery zapłacimy tyle samo - 125 zł miesięcznie.

Do tego doliczamy światłowody z limitem do 300 Mb/s oraz telewizję ze 113 kanałami za 99,98 zł miesięcznie (91,64 zł, bo 2 miesiące za darmo). Łączny koszt zamknie się tu więc w kwocie 216,64 zł miesięcznie dla trzyosobowej rodziny. W T-Mobile będzie to 188,00 zł miesięcznie. Pamiętajmy jednak, że w T-Mobile jest teraz promocja na światłowody - pół roku za darmo. Po promocji dystans ten się zmniejszy.

Łączenie usług w ofercie konwergentnej Play

W Play oferta głosowa również wygląda tak samo. Plan Play Rodzina M dla trzech numerów będzie nas kosztować 125 zł miesięcznie. Światłowody z limitem do 300 Mb/s kosztują 45 zł - 3 miesiące za darmo, a więc 39,37 zł miesięcznie.

Do tego telewizja z dekoderem za 35 zł miesięcznie, a więc całkowity koszt miesięczny dla trzyosobowej rodziny to - 199,37 zł miesięcznie. W przypadku Play pamiętajmy o 12 miesiącach bez opłat za dostęp do Netfliksa w Planie Standardowym - 43 zł miesięcznie, za rok 516 zł oszczędności.

Łączenie usług w ofercie konwergentnej Plus

Plus jako jedyny z "wielkiej czwórki" w ofercie głosowej obniża koszt każdego kolejnego numeru o połowę. Tak więc w abonamencie za 50 zł miesięcznie, za trzy numery zapłacimy tu tylko 100 zł miesięcznie.

Dobieramy do tego światłowody z limitem do 300 Mb/s (600 Mb/s w promocji do 7 czerwca) w cenie 40 zł miesięcznie w ramach oferty smartDOM (3 miesiące za darmo, więc 35 zł) oraz telewizję kablową IPTV w pakiecie L ze 135 kanałami za 50 zł miesięcznie - tu również jest 10 zł obniżki w ramach oferty konwergentnej smartDOM. Razem daje nam to 185 zł miesięcznie.

Podsumowując - za trzy numery w abonamencie komórkowym, światłowody z limitem prędkości do 300 Mb/s oraz telewizję zapłacimy miesięcznie: w Plusie - 185,00 zł, w T-Mobile - 188,00 zł, w Play - 199,37 zł, a w Orange - 216,64 zł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu