Telekomy

Netia ma teraz nie tylko najszybsze, ale i najtańsze światłowody FTTH w Polsce

Grzegorz Ułan
Netia ma teraz nie tylko najszybsze, ale i najtańsze światłowody FTTH w Polsce
1

Netia wystartowała z kampanią reklamową swojego internetu stacjonarnego, w której tytułuje się mianem dostawcy najszybszych światłowodów w Polsce. Jeśli tak jak ja zastanawialiście się jako to jest możliwe, spieszę z wyjaśnieniem.

Billboardy takie jak na obrazku poniżej wiszą już od kilku dni na ulicach polskich miast.

W pierwszej chwili, gdy je zobaczyłem pomyślałem, że to przecież niemożliwe, gdyż to INEA od czasu udostępnienia internetu symetrycznego (koniec 2018 roku) nieprzerwanie przez cały ten czas pozostawała liderem w Polsce w rankingach SpeedTest.pl.

Pozycja Nazwa dostawcy Prędkość pobierania
[Mb/s]
Prędkość wysyłania
[Mb/s]
PING
[ms]
Liczba testów
1 INEA 176,82 183,1 9 88 tys.
2 Netia 176,12 50,96 11 29 tys.
3 Orange 175,25 65,53 10 241 tys.
4 T-Mobile Stacjonarny 140,23 48,33 14 23 tys.

 

Tak też było jeszcze do lutego tego roku, kiedy ostatni raz publikowaliśmy wyniki SpeedTest.pl.

Jednak w ostatnim raporcie SpeedTest.pl za marzec. Najszybsza okazała się już Netia. Wygrali w rankingu dostawców internetu światłowodowego FTTH.

Jak i wśród dostawców ogólnopolskich - operatorów z udziałem liczby testów powyżej 0,5% w każdym z conajmniej połowy województw w Polsce. Średnia prędkość przy pobieranych danych u operatora Netia wyniosła w marcu 180,5 Mb/s, a drugi w tym zestawieniu Orange był tylko nieco gorszy z wynikiem 180,1 Mb/s.

Kwestie prędkości mamy już wyjaśnione, przejdźmy już do samych ofert, bo okazuje się, że nowa oferta Netii sprawia, że stają się też najtańszym dostawcą internetu światłowodowego FTTH w Polsce.

Nowa oferta na internet światłowodowy FTTH w Netia/Plus

W nowej ofercie Netii cena za pakiet z internetem o prędkości do 600 Mb/s obniżona została do 50 zł, czyli aktualnie nie ma uzasadnienia, by brać w tej samej cenie najwolniejszy pakiet do 300 Mb/s. Podobnie w najszybszym pakiecie z limitem prędkości do 1 Gb/s zamiast 70 zł zapłacimy 60 zł, czyli tyle ile do tej pory za prędkość do 600 Mb/s.

Warto przy tym zaznaczyć, iż podobną ofertę promocyjną znajdziecie teraz też na stronie Plusa. To ten sam internet, jednak jeśli już korzystacie z innej usługi Plusa możecie tu jeszcze obniżyć miesięczny koszt o kolejne 10 zł w ramach programu smartDOM.

Oferta na internet światłowodowy FTTH w Orange

Na drugim miejscu pod względem prędkości światłowodów mamy Orange, jednak oferowany jest on tu w dużo wyższych cenach. W pakiecie z limitem prędkości do 600 Mb/s miesięczny koszt wynosi 69,98 zł, a w opcji z limitem do 1 Gb/s 79,98 zł. Tak więc w obu przypadkach o prawie 20 zł drożej niż w Netii/Plusie.

Oferta na internet światłowodowy FTTH w INEA

INEA tak samo jak poprzedni operatorzy ma w ofercie (poza Wielkopolską) trzy prędkości - do 300 Mb/s, do 600 Mb/s i do 1 Gb/s. Pakiet z limitem do 600 Mb/s kosztuje 84,90 zł, a najszybsza opcja do 1 Gb/s - 94,90 zł.

Oferta na internet światłowodowy FTTH w T-Mobile

Ostatnie miejsce, czyli T-Mobile, to operator, który jako jedyny odstaje od stawki z pakietem z najszybszym internetem (minus operatora bez własnej infrastruktury). W miejsce 1 Gb/s mamy tu limit do 900 Mb/s w cenie 89 zł miesięcznie. Z kolei pakiet z limitem do 600 Mb/s kosztuje 69 zł.

Tutaj można by się jeszcze spierać, czy aby T-Mobile nie jest tańszy od Netii, przynajmniej dla klientów, którzy już korzystają z jakiejś usługi w T-Mobile, a którzy do końca roku nie ponoszą opłat za światłowody. Jednak zrobiłem wyliczenia, które pokazują, iż nawet w takim przypadku oferta Netia/Plus jest obecnie najtańsza.

Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu