Sztuczna Inteligencja

Sztuczna inteligencja zaskakuje. Tym razem rozpoznaje... starożytne dzieła

Jakub Szczęsny
Sztuczna inteligencja zaskakuje. Tym razem rozpoznaje... starożytne dzieła
3

Życie starożytnych ludzi może być naprawdę ciekawe, o ile dowiemy się o nich wystarczająco dużo. Na naszą niekorzyść w kontekście poznawania ich gra przede wszystkim czas: ten powoduje, że pewne ślady po prastarych cywilizacjach znikają. Można je jednak w dalszym ciągu znaleźć i sporo w tym pracy sztucznej inteligencji.

Rysunki z Nazca po raz pierwszy zbadano w 1926 roku, jednak naukowcy w dalszym ciągu znajdują kolejne geoglify. Najczęściej na nich można znaleźć zwierzęta, rośliny, figury geometryczne, ludzi oraz kształty geograficzne. Co ciekawe, niektóre z nich mają długość nawet do ok. 35 kilometrów - dlatego są one traktowane szczególnie w środowisku badaczy starożytnych cywilizacji. Ich stworzenie kosztowało ówczesnych ludzi sporo wysiłku. Nieznany jest ich dokładny cel - czy są one wyrazem kultu religijnego, a może miały inne znaczenie?

Naturalna erozja oraz zmiany w krajobrazie nie pomagają naukowcom w rozpoznawaniu nowych geoglifów: zespół badaczy z Uniwersytetu Yamagata ogłosił niedawno, że odkrył 142 nowe formacje Nazca, w tym wizerunki ptaków, małp, ryb, węży i lisów. Jak to jednak się odbyło? W bardzo ciekawy sposób - otóż badacze wykorzystali tutaj platformę IBM Watson, która odpowiednio wyszkolona zdołała znaleźć wcześniej nierozpoznane geoglify.

Wprowadzono do maszyny zdjęcia, na których zaznaczono kontury rysunków z Nazca. Kiedy oceniono, że sztuczna inteligencja jest już odpowiednio "nakarmiona" danymi, zdecydowano się oddać jej dowodzenie i sprawdzono, czy jest w stanie rozpoznać nowe glify. Efekt prac jest naprawdę zaskakujący i szacuje się, że to jeszcze nie koniec jej osiągnięć na tym polu. Rzecz jasna, praca w terenie naukowców potwierdziła następnie, że zaznaczone przez AI miejsca to kolejne geoglify z Nazca. Na polu obecnych sukcesów, zespół badawczy z Yamagata ogłosił, że współpraca z IBM będzie kontynuowana - z nadzieją na odnalezienie kolejnych glifów. Co więcej, obecne wyniki prac mogą zostać wykorzystane w innych, podobnych projektach archeologicznych.

Czytaj więcej: Sztuczna inteligencja w telewizorach pomaga nam już dzisiaj

Sztuczna inteligencja świetnie sprawdza się w warunkach ogromu danych

Aby skutecznie rozpoznawać określone kształty na zdjęciach, należy mieć albo wprawne oko, albo wykształcić odpowiednie wzorce. AI potrafi operować na tak bardzo subtelnych różnicach, że ludzkie oko nie jest w stanie ich wypatrzeć. Dlatego właśnie maszyny tak świetnie nadają się do tego typu zadań - nie tylko potrafią wyłuskiwać niewielkie niuanse z grafik, ale także świetnie się uczą i co bardzo istotne: robią pewne rzeczy bardzo, bardzo szybko. Naukowcy pracujący nad Nazca nie mają zbyt wiele czasu - ten z powodu naturalnych zjawisk działa na ich niekorzyść. Z każdym kolejnym rokiem będzie coraz trudniej odnajdować kolejne geoglify.

Jedna z ciekawszych formacji znalezionych przez AI to humanoidalna figura o długości około 16 stóp. Szacuje się, że może ona pochodzić z 100 r. p.n.e - 100 r. n.e - ma więc ona około 2000 lat.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu