Świat

Przewidział, kiedy sztuczna inteligencja nas przerośnie. Podał dokładny termin

Krzysztof Rojek
Przewidział, kiedy sztuczna inteligencja nas przerośnie. Podał dokładny termin
28

Elon Musk jest pewny. Już za rok sztuczna inteligencja będzie od nas lepsza. Za pięć lat ma przegonić całą ludzkość.

Pomimo tego, że rozwiązania AI były tworzone od lat, ludzkość dopiero niedawno odkryła, co tak naprawdę potrafi sztuczna inteligencja, a w ciągu ostatniego roku w dziedzinie jej konsumenckich zastosowań dokonał się olbrzymi postęp. Dziś AI potrafi generować dowolne grafiki, animacje czy nawet - przekonujące, realistyczne filmy.

Naturalnie - to tylko ułamek tego, co AI potrafi, a prace nad sztuczną inteligencją ogólnego przeznaczenia, będącą w stanie analizować dane i sama z siebie podejmować decyzje, trwają nieprzerwanie i pojawienie się prawdziwej "sztucznej inteligencji", bądź "świadomości" wydaje się być tylko kwestią czasu.

Futuryści spierają się odnośnie tego, kiedy coś takiego nastąpi i jakie będzie niosło ze sobą konsekwencje. Teraz głos w tej debacie zabrała osoba, która być może najlepiej ze wszystkich wie, na jakim etapie zaawansowania jest obecnie sztuczna inteligencja.

Elon Musk: już za rok AI będzie bystrzejsze od ludzi

Kontrowersyjny miliarder wziął niedawno udział w podkaście, który prowadził Joe Rogan, a którego gościem był także znany futurysta Ray Kurzweil. Tematem było, a jakże, AI i rozwój sztucznej inteligencji. To właśnie tam Kurzweil określił, że według jego przewidywań, sztuczna inteligencja osiągnie poziom ludzkiej w 2029 roku. Powodem ma być po prostu wykładniczy wzrost mocy obliczeniowej, jaką dysponują algorytmy i ilość danych, jakie są w stanie przetwarzać, by osiągać coraz bardziej złożone rezultaty.

Musk w tym temacie był jednak jeszcze bardziej optymistyczny (jeżeli możemy tu mówić o optymizmie) i później na swoim kanale na Twitterze podzielił się swoimi przewidywaniami. Według niego na obecnym etapie AI będzie potrzebowała zaledwie roku, by stać się bardziej inteligentna od człowieka i pięciu lat, by przegonić w tym zakresie całą ludzkość razem wziętą.

To naturalnie budzi pewne obawy odnośnie tego, czy ludzkość jest bezpieczna, jeżeli AI będzie miała własną świadomość. W komentarzach na Twitterze ludzie przytaczali wiele katastroficznych scenariuszy, od filmu "Terminator" bo "Ja, robot". Wielu sugeruje też, że jako ludzkość nie jesteśmy w ogóle przygotowani na scenariusz, w którym komputer jest w stanie przewyższyć naszą kolektywną inteligencję.

Z drugiej strony, wiele osób zauważa, że wciąż są dziedziny życia, w których nie ma ani szczypty AI i jeżeli te przewidywania miałyby się sprawdzić, sztuczna inteligencja w ciągu 12 miesięcy musiałaby przewyższyć wiedzą (i umiejętnościami) najlepszych chirurgów, inżynierów i specjalistów z wielu dziedzin, w których AI nie jest wykorzystywane ze względu na swoją znikomą przydatność.

Prawda, jak zwykle w takim przypadku, leży gdzieś pośrodku. Jak myślicie, czy za rok o tej porze będziemy mogli wrócić do tych słów i potwierdzić, że Elon Musk miał rację?

Źródło: Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu